Praha se nevzdá policistů na koních, sníží ale náklady

ČTK ČTK
27. 12. 2013 10:39
Pražská městská policie chce v roce 2014 ušetřit až 25 procent na platech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Pražská městská policie se nevzdá jízdních hlídek na koních. Sníží ale náklady na provoz.

Městská policie v minulosti čelila kritice kvůli nákladům třeba za komerční nájmy boxů pro koně, za krmení a výcvik. Diskutovalo se dokonce o možném zániku jízdních oddílů.

Počet jízdních hlídek se sníží ze stávajících pěti na tři. Počet 24 koní, které má městská policie k dispozici, se ale nezmění. Neklesne ani počet strážníků, kterých je nyní 30.

Ubude ale míst vedoucích pracovníků. Cílem podle ředitele je, aby městská policie neplatila za komerční nájmy, jízdní policie má proto v budoucnu sídlit ve vlastních prostorách.

"Za nájmy a výcvik koní byly v minulosti vynakládány vysoké částky," tvrdí ředitel strážníků Eduard Šuster. Jde o sumu 5,83 milionu korun ročně bez výdajů za mzdy. Z této částky už v příštím roce policie ušetří zhruba 25 procent.

"Jsou lokality, kde je nasazení hlídek na koni přínosné. Navíc jej veřejnost velice kvituje," řekl ředitel.

Jde především o aglomerace s velkými parky, chatové oblasti a osady, rozsáhlá nezastavěná území, ale třeba i místa, jako je Modřanská rokle nebo Šárka.

"Jízdní oddíly navíc slouží i k prezentaci práce městské policie," doplnil. Účastní se různých jezdeckých soutěží, ale i akcí, na nichž strážníci přibližují svou práci veřejnosti.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy