Praha neschválila práce za 1,34 miliardy na dokončení Blanky

ČTK ČTK
21. 3. 2014 12:35
Zastupitelé hlasovali proti, primátor Hudeček ale schválení prací považuje za jediné řešení.
Stavba tunelového komplexu Blanka.
Stavba tunelového komplexu Blanka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zastupitelé v pátek na mimořádném jednání po dlouhé debatě neschválili seznam a vyčíslení prací za zhruba 1,34 miliardy korun nutných k dokončení tunelového komplexu Blanka. V tajném hlasování se vyjádřili proti. Stavba tunelu je přes čtvrt roku přerušena.

Náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) novinářům řekl, že materiál předloží znovu na řádném zasedání příští týden.

"Na zastupitelstvu jsme dnes mohli přijmout jediné možné řešení k dokončení Blanky. ODS, která nese za situaci vinu, toto jediné možné řešení odmítla," reagoval primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Zastupitelé za ODS se tajné volby odmítli zúčastnit. Tvrdí, že jednobarevná rada za TOP 09 na zastupitele přenáší zodpovědnost za problémy s Blankou.

Práce na klíčové dopravní stavbě se kvůli neshodám mezi Prahou a Metrostavem zastavily loni v prosinci. Rozhodci od té doby řeší platnost smluv mezi městem a stavební firmou a částky, které Praha firmě za provedené práce dluží. Jde o 2,7 miliardy korun. Platit přestala Praha v polovině roku 2012 kvůli obavám z porušení zákona o veřejných zakázkách.

Kdo převezme zodpovědnost?

Seznam prací nutných k dokončení stavby má na začátku dubna dostat na stůl rozhodčí soud. Dokud jej zastupitelé neschválí, nemůže jej podle Nouzy projednat ani soud, který jediný může otevřít cestu k dlouho odkládanému zprovoznění Blanky.

"Doufáme, že soud nakonec Metrostavu uloží povinnost stavět, Praze platit," řekl náměstek.

Největší debata se na zastupitelstvu vedla ohledně toho, že zastupitelé hlasováním převezmou za problematickou stavbu zodpovědnost. Nikdy předtím totiž o Blance nehlasovali. Zastupitelstvem dokonce neprošly ani smlouvy na výstavbu tunelu. O jejich platnosti má také rozhodnout soud.

Zastupitel Josef Nosek (ODS), který měl do poloviny roku jako radní Blanku na starosti, řekl, že kvůli problematické stavbě pravidelně absolvuje dlouhé výslechy u policie. "Snažíte se převést zodpovědnost na nás," řekl v projevu směřovaném vůči radním za TOP 09.

"Jediný důvod dnešního zasedání je rozmělnit zodpovědnost mezi všechny zastupitele," připojil se bývalý primátor, opoziční zastupitel Bohuslav Svoboda (ODS).

Blanka se otevře nejdřív koncem léta

Podle právníka Jiřího Hartmanna, který ve sporu zastupuje Prahu, tomu tak není. "Dáváte pouze svolení k tomu, aby tento návrh byl projednán rozhodčím soudem," řekl zastupitelům. Hudeček připomněl, že proplácení faktur bylo zastaveno v době, kdy ODS vedla Prahu a Svoboda byl primátorem.

"Chtěl bych připomenout, že po xleté agónii stojíme před možností situaci vyřešit," řekl před hlasováním náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). "Jakékoli prodlužování přinese další ztrátu pro hlavní město. Pojďme důstojně uzavřít tuto nedůstojnou kapitolu pražských dějin," vyzval zastupitele.

Problematická stavba, která má Prahu vyjít zhruba na 36 miliard korun, se původně měla otevřít na jaře. V současnosti vedení Prahy mluví o konci srpna nebo začátku září.

Několikrát odkládaný termín zprovoznění Blanky závisí nejen na průběhu arbitráže. Metrostav, který stavbu přerušil loni v listopadu, už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Další zdržení může přinést i fakt, že Praha zatím nemá dispečink, který má provoz v tunelu řídit.

Nouza v pátek zopakoval, že v případě dlouhodobého přerušení stavby může vzniknout roční škoda až 1,5 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy