Praha má na příští rok rozpočet 45 miliard

ČTK ČTK
26. 11. 2013 15:04
Zhruba 38 miliard z něj by mělo připadnout na běžné výdaje města.
Primátor Tomáš Hudeček.
Primátor Tomáš Hudeček. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Praha bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliard korun. Na běžné výdaje by mělo přijít téměř 37,8 miliard a na investování pak připadne celkem 10,28 miliard. Tato částka zahrnuje i přebytek peněz z letošního roku.

Nejvíc z balíku investic spolknou strategické stavby, hlavně tunelový komplex Blanka. Vyplývá to z materiálů, které projednala rada. V prosinci se rozpočet dostane na stůl zastupitelům.

Na kapitálové výdaje vyčlenilo město 5,98 miliardy korun. Dalších 4,29 miliardy se do investic přesune z letošního rozpočtu, většinou jde o peníze, které Praha nestihla vyčerpat na stavbu Blanky.

Na problematickou stavbu by tak podle návrhu letos mělo dohromady jít kolem šesti miliard korun. Na stavbu metra A pak bude 137 milionů, na přípravu stavby metra D 345,5 milionu, na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod 400 milionů, vyplývá z návrhu.

Náklady na běžné výdaje se oproti letošnímu roku zvýšily o zhruba 2,8 miliardy korun. Navýšení je podle zástupkyně ředitele magistrátu Zdeny Javornické způsobeno tím, že se vedení Prahy rozhodlo pokrýt v rozpočtu všechny oblasti a nespoléhat na průběžné dofinancování během roku.

Praha zároveň přidá peníze například na údržbu komunikací - místo letošních 100 milionů to bude 500 milionů korun. Dalších 300 milionů vydá na odměny pro učitele základních a středních škol. Na dluhovou službu pak bude mít město zhruba 1,3 miliardy korun.

Novinkou proti letošnímu rozpočtu bude vytvoření rezervy 4,8 miliardy korun. Praha si v minulých letech rezervu vytvářela, za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS) však od této praxe odstoupila.

Část peněz do rezervy vezme město z letošních příjmů, jde o 300 milionů, které přesune z peněz vybraných na daních.

 

Právě se děje

Další zprávy