Praha - Prověření systémy na odhalení plagiátů neprokázalo, že by práce německého politika Andrease Scheuera na Univerzitě Karlově (UK) byla opsaná. Univerzita to uvedla na svém webu s tím, že kvůli další kontrole se obrátí na německého ombudsmana pro vědu.
Pokud by univerzita odhalila, že generální tajemník bavorské vládní Křesťanskosociální unie (CSU) v práci podváděl, předá záležitost etické komisi UK.
Chybějící zdroj informací
Za německy psanou práci s názvem Politická komunikace CSU v systému Bavorska získal Scheuer v roce 2004 v Praze titul PhDr. Podle německého tisku ale Scheuer do práce převzal dlouhé pasáže z textu, který vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání ve spolupráci s Münsterskou univerzitou, aniž by řádně uvedl zdroj.
"Práce pana Scheuera byla zdigitalizována a testována antiplagiátorskými softwary Urkund a Theses. Tyto analýzy neprokázaly, že by předložený text rigorózní práce vykazoval znaky plagiátu či shody s obsahem webu, elektronickými zdroji, archivy a databázemi knih, vědeckými či jinými texty v digitální podobě," napsala univerzita.
Antiplagiátorské systémy ale prověřují jen vědecké práce, což text, z něhož měl Scheuer údajně opisovat, není. Fakulta sociálních věd UK proto požádá o spolupráci německého ombudsmana pro vědu profesora Wolfganga Löwera, podle kterého je Scheuerova práce plagiát.
Například systém Theses vyvinutý na Masarykově univerzitě v Brně, dokáže odhalit i jediný shodný odstavec v kvalifikačních pracích. Opsaný překlad textu ze zahraničního časopisu už ale odhalit nedokáže.
V akademickém prostředí je běžné, že akademici navazují na myšlenky jiného výzkumníka a rozvíjejí je. Za plagiát je proto označena jen taková práce, kde není citace z jiného díla náležitě označena.
O prověření podezření z plagiátorství chtěl pražskou univerzitu požádat i sám Scheuer. Ten se už dříve bránil tvrzením, že při detailním prověřování podkladů pro svou rigorózní práci nenašel žádný dokument Münsterské univerzity, ale ujistil, že tuto univerzitu požádá o informace týkající se autorství a data vzniku textu.
Kromě podezření z opisování upozornila německá média také na to, že Scheuer před svým jménem uváděl zkratku Dr., ačkoli český malý doktorát jako plnohodnotný doktorský titul uznávají v Německu jen dvě spolkové země, a to Berlín a Bavorsko. Když tato skutečnost vyšla minulý týden najevo, Scheuer se používání titulu Dr. vzdal.
Akademickým titulům Němci přikládají velký význam a v uplynulých letech kvůli obviněním z plagiátorství museli opustit vysokou politiku hned dva němečtí ministři.