Nejen prohlídka expozic, lidé by mohli u Národního muzea i odpočívat, myslí si ředitel

ČTK Gabriela Štvrtňová, ČTK
21. 8. 2018 17:40
Historická budova Národního muzea se veřejnosti zpřístupní v říjnu 2018. Podle primátorky Prahy bude důležité i okolí muzea.
Národní muzeum v průběhu rekonstrukce.
Národní muzeum v průběhu rekonstrukce. | Foto: ČTK

Praha - Historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí budou moci lidé v říjnu navštívit poprvé po sedmi letech. Od roku 2011 je tato část uzavřená kvůli havarijnímu stavu, poslední tři roky se opravuje. V současné době restaurátoři a malíři dodělávají práci uvnitř budovy.

Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové nyní i přes počáteční problémy pokračují opravy dobře. Národní muzeum se tak otevře 28. října ke stoletému výročí založení republiky a zároveň 200 let od svého založení. Veřejnosti se ale zatím zpřístupní jen omezená část.

Expozice se budou postupně zpřístupňovat dva roky. "Cesta sem nebyla úplně jednoduchá a byla dlážděna i neúspěchy," připustila Krnáčová. Podle původních plánů se měla opravená budova otevřít už v roce 2016, následovaly problémy například s výběrovým řízením na zhotovitele či požárem střechy muzea v únoru 2016. Budova není veřejnosti přístupná sedm let, opravy začaly v roce 2015.

V muzeum i okolí by lidé mohli trávit volný čas

Podle primátorky i ředitele Národního muzea Michala Lukeše jsou podstatné úpravy okolí muzea. "Změna je celkem zásadní. Mění se tramvajové spojení z Prahy 1 na Prahu 2, ale samozřejmě i Čelakovské sady," uvedla Adriana Krnáčová.

Rekonstrukcí se má zlepšit bezpečnost parku. Čelakovského sady rozdělí na několik částí, primárním cílem je zpřehlednit park, do kterého se doplňují posedové zídky. Práce byly zahájeny na začátku prázdnin.

Změní se také například ulice mezi dvěma budovami muzea, ta bude vyhrazená pro pěší. "Národní muzeum nebude sloužit jen k prohlídce expozic, ale budou zde i odpočinkové klidové zóny," řekl Lukeš. Muzeum i jeho okolí by se měly stát místem pro trávení volné času, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy