Na Štvanici povedou lávky přes řeku, plánuje Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 5. 2012 21:30
Město zvažovalo, že na ostrově vyroste rychlobruslařská dráha, nemá na ni ale peníze
Demolice stadionu na Štvanici
Demolice stadionu na Štvanici | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hlavní město chystá veřejnou architektonickou soutěž, která určí budoucí podobu ostrova Štvanice. Už teď se ale rýsují první návrhy, jak by mohl ostrov vypadat.

Město si v podmínkách soutěže klade dvě základní podmínky. Projekt se musí vejít do cenového rozpětí 450 až 650 milionů korun a musí vyřešit výstavbu dopravního spojení pro chodce a cyklisty.

To by měly podle radní Aleksandry Udženiji, která má revitalizaci na starosti, zajistit lávky vedoucí přes řeku. Jedna z nich by měla propojit ostrov a Karlín.

"Lávky budou na tom projektu zřejmě nejdražší, současně jsou ale téměř nejdůležitější," říká k tomu radní.

Lávka pro pěší a cyklisty, která by vedla z Karlína na Štvanici, se nezvažuje poprvé. Její výstavbu plánovali například majitelé komplexu River Prague City, z projektu ale nakonec sešlo.

"Její přínos jsme shledávali především v propojení zástavby s rekreační zónou Štvanice, která je ideálním místem pro sportovní a volnočasové aktivity nejrůznějšího druhu," uvedla Hana Samuelová ze společnosti Karlín Group.

Po povodních v roce 2002 ale začala platit nová pravidla ohledně výstavby lávek v záplavovém území a projekt se musel přepracovat. "To návrh lávky značně prodražilo a zkomplikovalo dohodu mezi jednotlivými vlastníky projektů River City Prague a městem ohledně případného dělení stavebních nákladů," dodala Samuelová.

Kromě toho, že na Štvanici vyrostou lávky, je již nyní také jasné, že na ostrově se nebude stavět rychlobruslařská dráha, o které magistrát původně uvažoval.

Její cena by totiž byla mnohem vyšší, než kolik je město ochotné na regeneraci ostrova dát. "Navíc by se tam vzhledem k územnímu plánu zřejmě nevešla," dodává Udženija.

Stadion a sportoviště

Konečný vzhled ostrova bude v rukou architektů, radní Udženija ale Aktuálně.cz řekla, že by na ostrově ráda viděla menší stadion, na kterém by se v zimě dalo bruslit, malou říční plovárnu a další sportoviště. "Určitě by tam měla vzniknout i dráha okolo ostrova pro bruslaře a cyklisty," myslí si radní.

Ve hře je také využití Fuksovy kavárny, kde podle radní kromě restaurace mohla vzniknout například síň slávy hokeje nebo tenisu.

Veřejná ideová soutěž se na pražském magistrátu vypisuje poprvé po několika letech. Architekti to vítají, podobné soutěže totiž podle nich přinášejí hezčí a kvalitnější stavby. Radní Udženija navíc plánuje, že soutěžící projekty nechá vystavit, aby se k nim mohli vyjádřit i Pražané.

Takto vypadala legendární Štvanice, podívejte se:

Samotná soutěž bude vyhlášena v průběhu příštího týdne. Poté mají zájemci 90 dní na předložení svých návrhů. Stavět by se mělo začít v příštím roce, rekonstrukce potrvá minimálně dva až tři roky, podle vybraného návrhu.

Změny ale Štvanici čekají už letos. Město chce s co možná nejmenšími náklady vybudovat piknikové zázemí a místa ke grilování, občerstvení a cyklodráhu. Vše by mělo začít fungovat od června.

Ostrov Štvanice čeká na rekonstrukci už několik let, až dosud ho ale spravovali soukromí provozovatelé. Štvanický stadion si pronajímalo sdružení Apex-Club, které ho nechalo tak zchátrat, že musel být na jaře loňského roku stržen.

Další pozemky měla v nájmu společnost Meridianspa, která se zavázala, že ostrov opraví. To se ale nestalo a magistrát proto firmě na konci loňského roku nájemní smlouvu vypověděl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy