Na Štvanici povedou lávky přes řeku, plánuje Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 5. 2012 21:30
Město zvažovalo, že na ostrově vyroste rychlobruslařská dráha, nemá na ni ale peníze
Demolice stadionu na Štvanici
Demolice stadionu na Štvanici | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hlavní město chystá veřejnou architektonickou soutěž, která určí budoucí podobu ostrova Štvanice. Už teď se ale rýsují první návrhy, jak by mohl ostrov vypadat.

Město si v podmínkách soutěže klade dvě základní podmínky. Projekt se musí vejít do cenového rozpětí 450 až 650 milionů korun a musí vyřešit výstavbu dopravního spojení pro chodce a cyklisty.

To by měly podle radní Aleksandry Udženiji, která má revitalizaci na starosti, zajistit lávky vedoucí přes řeku. Jedna z nich by měla propojit ostrov a Karlín.

"Lávky budou na tom projektu zřejmě nejdražší, současně jsou ale téměř nejdůležitější," říká k tomu radní.

Lávka pro pěší a cyklisty, která by vedla z Karlína na Štvanici, se nezvažuje poprvé. Její výstavbu plánovali například majitelé komplexu River Prague City, z projektu ale nakonec sešlo.

"Její přínos jsme shledávali především v propojení zástavby s rekreační zónou Štvanice, která je ideálním místem pro sportovní a volnočasové aktivity nejrůznějšího druhu," uvedla Hana Samuelová ze společnosti Karlín Group.

Po povodních v roce 2002 ale začala platit nová pravidla ohledně výstavby lávek v záplavovém území a projekt se musel přepracovat. "To návrh lávky značně prodražilo a zkomplikovalo dohodu mezi jednotlivými vlastníky projektů River City Prague a městem ohledně případného dělení stavebních nákladů," dodala Samuelová.

Kromě toho, že na Štvanici vyrostou lávky, je již nyní také jasné, že na ostrově se nebude stavět rychlobruslařská dráha, o které magistrát původně uvažoval.

Její cena by totiž byla mnohem vyšší, než kolik je město ochotné na regeneraci ostrova dát. "Navíc by se tam vzhledem k územnímu plánu zřejmě nevešla," dodává Udženija.

Stadion a sportoviště

Konečný vzhled ostrova bude v rukou architektů, radní Udženija ale Aktuálně.cz řekla, že by na ostrově ráda viděla menší stadion, na kterém by se v zimě dalo bruslit, malou říční plovárnu a další sportoviště. "Určitě by tam měla vzniknout i dráha okolo ostrova pro bruslaře a cyklisty," myslí si radní.

Ve hře je také využití Fuksovy kavárny, kde podle radní kromě restaurace mohla vzniknout například síň slávy hokeje nebo tenisu.

Veřejná ideová soutěž se na pražském magistrátu vypisuje poprvé po několika letech. Architekti to vítají, podobné soutěže totiž podle nich přinášejí hezčí a kvalitnější stavby. Radní Udženija navíc plánuje, že soutěžící projekty nechá vystavit, aby se k nim mohli vyjádřit i Pražané.

Takto vypadala legendární Štvanice, podívejte se:

Samotná soutěž bude vyhlášena v průběhu příštího týdne. Poté mají zájemci 90 dní na předložení svých návrhů. Stavět by se mělo začít v příštím roce, rekonstrukce potrvá minimálně dva až tři roky, podle vybraného návrhu.

Změny ale Štvanici čekají už letos. Město chce s co možná nejmenšími náklady vybudovat piknikové zázemí a místa ke grilování, občerstvení a cyklodráhu. Vše by mělo začít fungovat od června.

Ostrov Štvanice čeká na rekonstrukci už několik let, až dosud ho ale spravovali soukromí provozovatelé. Štvanický stadion si pronajímalo sdružení Apex-Club, které ho nechalo tak zchátrat, že musel být na jaře loňského roku stržen.

Další pozemky měla v nájmu společnost Meridianspa, která se zavázala, že ostrov opraví. To se ale nestalo a magistrát proto firmě na konci loňského roku nájemní smlouvu vypověděl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy