Praha - Pražské zastupitelstvo v ulicích zakázalo elektrické zesilovače, dudy, saxofony bez dusítek nebo bubny. Hlučné nástroje, ale také třeba vystoupení se zvířaty z pražských ulic zmizí od března.
"Hlavní problém vyhlášky je v tom, že kombinuje rozumné restrikce, kdy je každá sama o sobě prospěšná, ale dohromady likvidují pouliční umění," uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Naopak podporu jí vyjadřovali zastupitelé z Prahy 1, která je negativními dopady takzvaného buskingu, zejména hlukem, postižena nejvíce.
Kritizována byla i její přílišná konkrétnost, s níž vypočítává zakázané nástroje. "Mám vážnou obavu z toho, že bude docházet k častým konfliktním situacím mezi strážníky a buskery," řekl v diskusi zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Jeho stranický kolega Petr Prchal v nadsázce doplnil, že bude nutné strážníky ze znalosti nástrojů přezkoušet.
Mišík: Pamatuji bolševické ticho
Piráti navrhovali střídání břehů jen v oblasti památkové rezervace, nenavyšovat počet míst se zákazem buskingu a zakázat jen ty nejproblémovější hudební nástroje jako skotské dudy, velké bubny a zesilovače podle výkonu. Chtěli povolit vystupování i v podchodech a vybalování a sklízení nástrojů v hodině, kdy není možné hrát.
"Pamatuji, kdy v ulicích Prahy bylo temně šedo a bolševické ticho. Hudba je pozitivní fenomén na rozdíl od krámků s matrjoškami a různým obdobně laciným turistickým haraburdím, kterému bohužel dáváte neúměrný prostor," vzkázal na své facebookové stránce zastupitelům hudebník Vladimír Mišík, výzvu podpořili podle buskerů také například Marta Kubišová nebo Lenka Dusilová.
Také přímo na jednání zastupitelstva vystoupilo několik zástupců buskerské komunity, kteří vyhlášku kritizovali. Vystoupil i občan, kterému hluk z hudebních produkcí vadí.
Problémový je hlavně soupis hudebních nástrojů, které vyhláška zakazuje. "Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů, nebo dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména dudy, pikoly nebo hoboje. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku," píše se v návrhu vyhlášky. Podle buskerů ale mohou být všechny nástroje hlasité či tiché podle toho, jak se na ně hraje.
Zákaz hraní u škol
Doba produkcí je stanovena od 9:00 do 21:00. Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování tam bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Praha zvažovala i zavedení povolenek k vystupování, zákon jí to ale neumožňuje. Stejně tak zákon už nyní postihuje produkce se zvířaty, které vyžadují povolení veterinární správy a zábor chodníku.
Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibylo náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2. Zároveň zavádí hranici 25 metrů od křížení a ústí těchto ulic, kde zákaz také platí. Pro jednoho buskera vymezuje 1,5 metru čtverečního, pro skupinu ne více než šest metrů čtverečních.
Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou už zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí a v Husově, Jilské a Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.