Ďuriš se stal novým ředitelem Dopravního podniku Praha

Domácí Domácí
30. 9. 2013 11:19
Vystřídal Milana Křístka, jehož rezignaci přijala rada podniku minulý týden.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jaroslav Ďuriš se oficiálně stal novým ředitelem pražského dopravního podniku, představenstvo dopravního podniku jej v pondělí zvolilo svým předsedou. Do funkce nastoupí 7. října.

Do hlavního města přišel z pozice generálního ředitele dopravního podniku Českých Budějovic. Ve funkci vystřídal Milana Křístka, který před týdnem předložil vedení podniku svoji rezignaci.

Nové výběrové řízení na generálního ředitele DPP město nevypsalo. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) město sáhlo po dalším uchazeči z výběrového řízení, které loni vyhrál Křístek. Ďuriš se tehdy dostal do užšího výběru. "Pohybujeme se v tom pořadí dále, tedy další v pořadí je pan Ďuriš," řekl Hudeček. Podle Křístka bylo jeho odvolání předem připravené.

Křístek nyní podle Hudečka odchází především kvůli neúspěšné snaze vypovědět nebo alespoň zvýhodnit smlouvu na nákup tramvají od Škoda Transportation za 19,2 miliardy korun.

Ďuriš má vyvést podnik z dluhů

Odborné posudky, které si dopravní podnik nechal v poslední době vypracovat, ale potvrzují, že smlouvy se Škodovkou jsou prakticky nevypověditelné. V případě výpovědi by Praze naopak hrozilo soudní řízení a pokuta.

Posledním důkazem toho je právnická analýza, o které psal v polovině září deník Insider. Z posudku vyplývá, že od smlouvy lze odstoupit pouze v případě, pokud Škoda Transportation při dodávkách výrazně pochybí.

Ďuriš by měl společnost s téměř 11 tisíci zaměstnanci vyvést z dluhů. S odbory hodlá jednat o o zmrazení mezd zaměstnanců, jejich propouštění však nechystá.

"Současná kolektivní smlouva je stoprocentním vítězstvím odborové strany nad manažerskou," uvedl Ďuriš. "Budeme hledat konstruktivní řešení."

Podle člena dozorčí rady podniku Oldřicha Schneidera zvoleného za zaměstnance je vyjednávání možné, odboráři ale byli vstřícní už při domlouvání nyní platné kolektivní smlouvy.

Ďuriš se zaměří se na současný systém slev na jízdném, který je podle něj neudržitelný. Souhlasí i se zvýšením pokuty za černou jízdu z 1000 na 1500 korun.

Rád by také vymohl desítky milionů korun, které podle jeho slov dluží dopravnímu podniku Středočeský kraj. Jde podle něj o desítky milionů korun. Podívat se chce i na kontroverzní smlouvu na pořízení tramvají a dostavbu metra A.

 

Právě se děje

teď

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy