Praha - V sobotu začala v centru Prahy demolice domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jeho místě chce společnost Flow East vystavět prosklenou budovu. U rohového domu stavbaři před několika dny vztyčili lešení a nyní budovu překrývá plachta. Nájemci domu dostali výpověď. Proti zbourání domu se postavila část veřejnosti i odborníků.
"Demolice bude postupná a uskuteční se z bezpečnostních důvodů za lešením a plachtou. Postupně se sundává střecha a další části budovy," řekla Veronika Hanzlíková z agentury Best Communications, která developera zastupuje. Délku trvání demolice zatím developer neoznámil. Podrobnější informace hodlá zveřejnit v úterý.
V těchto dnech začala demolice plně funkčního domu čp. 1601 na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze, který byl do své podoby upraven architekty Bohumírem Kozákem a Josefem Zaschem začátkem 20. let 20. století. Ústav dějin umění AV ČR tuto demolici odsuzuje a považuje ji za barbarský zásah do integrity historického jádra Prahy. V minulosti ústav proti plánované demolici několikrát vystoupil, mimo jiné i na půdě Senátu PČR. V roce 2011 se čtyři profesoři působící v ÚDU AV ČR připojili k podnětu třinácti profesorů z UK, MU v Brně, UPOL, ČVUT, VUT v Brně a VŠUP v Praze, adresovanému ministru kultury Jiřímu Besserovi, jímž se snažili připravované demolici zabránit. K názorům a vyjádřením renomovaných odborníků na oblast dějin umění, architektury a urbanismu však v procesu rozhodování o osudu historického domu na území Pražské památkové rezervace nebylo přihlédnuto. Václavské náměstí, jak jsme je znali ještě před několika dny, tak už zřejmě nikdy neuvidíme... (snímky pořízeny v roce 2013).
Zveřejnil(a) Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i. dne 15. Duben 2017
"Těší nás, že po obdržení demoličního výměru pro budovu na Václavském náměstí 47 můžeme začít s další fází výstavby Květinového domu," uvedla už v sobotu Hanzlíková.
Proti zbourání domu se postavila část veřejnosti i odborníků. Investor počítá i s využitím sousedního pozemku tiskárny, která byla po sejmutí památkové ochrany na žádost vlastníka před několika lety demolována. Majitel tvrdil, že je v havarijnímu stavu. Novostavba má také zaplnit téměř celý vnitroblok za hotelem Jalta, jenž také vlastní Flow East. Objekt má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží.
Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.
Na místě plánované stavby stojí objekt přebudovaný v roce 1920. Budova byla původně navržena architektem Josefem Schulzem, architektem mimo jiné Národního muzea, a dokončena v roce 1880. Její členitá a zdobená fasáda byla ve 20. letech nahrazena jednodušší formou známou do dnešních dnů.
Záměr novostavby v centru Prahy vyvolává léta protichůdné názory. Pražští památkáři dali domu v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury. Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil a musela se posuzovat znovu. Proti demolici byla sepsaná petice, několikrát se proti zbourání domu demonstrovalo.