Bitva o Karlův most: Praha se omluvila za melu z videa

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 9. 2013 11:24
Kreslíři na Karlově mostě a strážníci vyhnali mladé umělce. Nebyli v právu.
Spor o kreslení na Karlově mostě. Vlevo mladý neoficiální kreslíř Milan Martinec, vpravo zasahující ostraha mostu.
Spor o kreslení na Karlově mostě. Vlevo mladý neoficiální kreslíř Milan Martinec, vpravo zasahující ostraha mostu. | Foto: Repro You Tube

Praha - Incident na Karlově mostě mezi zdejšími oficiálními kreslíři a mladými umělci a spor o to, kdo tu smí kreslit, má své pokračování. Vedení Prahy 1 se mladíků zastalo a Sdružení výtvarníků Karlova mostu se jim omluvilo.

Celý spor z 1. září 2013 je k vidění na YouTube a postupně se stal hitem. Šlo o polemiku, proč by člověk nesměl portrétovat na Karlově mostě, když nedělá zábor ani svá díla neprodává, nýbrž dává zadarmo.

Několik mladých lidí si vzalo skicáky a vyrazilo na Karlův most. Na zídce mikinou s pivem připevnili papír "Free portraits, 5 minutes" ("Portréty zdarma, pět minut").

Jak se později ukázalo, tento transparent byl jediným prohřeškem, kterého se dopustili. Podle vyhlášky totiž na Karlově mostě mohou takto veřejně působit jen umělci schválení komisí, kteří mají zaplacený pronájem.

Vystavování a prodej uměleckých děl organizuje a již dvacet let spravuje Sdružení výtvarníků Karlova mostu (SVKM).

Kdo vytáhl skicák či stativ, už byl podezřelý

To si ovšem kromě chvályhodné regulace prodejců na mostě a péče o zdejší sochy začalo uzurpovat monopol na jakékoliv malování či fotografování mezi Staroměstskou mosteckou věží a Malostranskou mosteckou věží. Kdo tu vytáhl skicák nebo fotoaparát na stativu, už byl podezřelý a už měl v patách hlídače mostu a stánkaře.

Karlův most | Zákaz kreslení
Karlův most | Zákaz kreslení | Video: YouTube.com

Jejich nevybíravé jednání vedlo k provokativním protiakcím ze strany mládeže. Jednou z nich byla i akce mladého kreslíře Milana Martince. Jenže té se díky You Tube a mladíkovu blogu dostalo velké popularity.

Martinec navíc jednal i oficiální cestou a zaslal prostřednictvím formuláře na webu Městské části Praha 1 dotaz.

V něm popsal celý incident,  jako důkaz předložil video na You Tube a připojil žádost: "Prosím o jednoznačné vyjádření, jak to tedy s nekomerční kresbou bez záboru na Karlově mostě je. Včetně jmenování konkrétních právních předpisů, které toto upravují, abych si je mohl nastudovat a podobným incidentům se v budoucnu vyhnout."

Sdružení se vám omlouvá, napsala radnice

Nakonec byl až zaskočen, jakým zůsobem a jhak rychle mu radnice odpověděla.

Daniel Hodek (ČSSD), první zástupce starosty na Praze 1, mu vzápětí poslal omluvný dopis. V něm píše, že o incidentu osobně jednal se zástupci Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

"(...) jejich reakce na Vaši nekomerční kresbu byla nepřiměřená, a tímto se za ní velice omlouvají," stojí v dopise.

Transparent v pořádku nebyl, kresba ano

Jediným kolizním místem byl transparent, který si mladíci vyvěsili. Nicméně kreslit na mostě kolemjdoucí zadarmo mohli, ačkoliv jim místní kreslíři rezolutně trvdili, že by museli mít souhlas od komise. A už vůbec neplatí tvrzení městských strážníků, že člověk na Karlově mostě  vůbec nemůže kreslit, i jen tak, pro sebe.

"Je dáno příslušnou právní normou, že na Karlův most nesmí nikdo přijít kreslit, aniž by mu k tomu někdo dal výslovný souhlas," tvrdil strážník Martincovi.

Nicméně místostarosta Prahy 1 v omluvném dopise uvedl:  "Pokud je v lokalitě Karlova mostu provozována nekomerční kresba a nejsou na památkách umístěny nepřípustné transparenty, považujeme tuto činnost za přípustnou."

Nesmíme podobně věci přecházet, burcuje mladík

Milan Martinec o celém vývoji informoval na svém blogu. Psalo mu prý mnoho lidí, kteří mají z Karlova mostu stejné zkušenosti. Mladíkovi ale vadí, že tito lidé nad vším jen pokrčili rameny a nehnali vše výš.

"Spousta lidí podobný incidenty vůbec neřeší, protože nechtějí problémy a nestojí jim to za námahu. A to je přesně vono. To je to, na co druhá strana vždycky spoléhá. Jsem přesvědčenej, že když budem rezignovaně přecházet podobný banality (...), jsme pak ochotný přivřít oči i u mnohem závažnějších věcí," dodává.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy