348 heren. Radní rozhodli o budoucnosti hazardu v Praze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 8. 2013 19:45
Vyhláška musí v září projít zastupitelstvem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pražští radní ve čtvrtek schválili seznam míst, na kterých se smí provozovat loterie. Zatímco nyní se hazard provozoval na více než tisícovce míst, nově jich má být pouze 348.

Aby vyhláška mohla vejít v platnost, musí ji schválit ještě zastupitelstvo města.

Seznam povolených míst navrhly jednotlivé městské části. Magistrát se s nimi neshodl v necelé padesátce případů. 27 heren, které si městské části přály zachovat, navrhl ke zrušení.

19 heren ale městské části naopak chtěly zakázat a magistrát jim to nedovolil. "Městské části dostatečně nezdůvodnily, proč chtějí provozovny zrušit," vysvětlil radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má loterijní vyhlášku na starosti.

Nejvíce se seznam povolených míst rozšířil v Praze 8, které magistrát do seznamu přidal devět heren. Městská část je považuje za bezpečnostní riziko, protože se kolem nich v nočních hodinách sdružuje víc lidí. To ovšem podle magistrátu nespadá pod dané důvody, proč lze hernu zakázat.

Komplikovaná situace nastala v Praze 7. Tam radní nejdříve schválili povolený seznam, poté do něj ovšem dalších 5 heren přidali. Jednu z nich ale magistrátní úředníci znovu vyškrtli, naopak povolili dalších 6 heren. V obvodu tak zůstane o deset heren víc, než bylo původně v plánu.

Magistrát trvá na tom, že je třeba se striktně držet daných pravidel. Ta umožňují zavřít hernu, která se nachází v blízkosti školy nebo zdravotnického zařízení nebo u které je zvýšená kriminalita.

"Musíme se držet pravidel kvůli rovnému přístupu k podnikatelům. Tím eliminujeme případné žaloby kvůli diskriminaci," vysvětlil Manhart, podle kterého je zázrak, že se magistrát se starosty neshodl v tak malém počtu případů.

Hlavní město původně chtělo zavést nulovou toleranci. K té se ovšem dobrovolně připojilo jen 13 obvodů z 57, z těch větších pouze Praha 2, 6 a 12.

Další radnice se k vyhlášce vůbec nevyjádřily, magistrát u nich proto nulovou toleranci vyhlásí automaticky. Jde o Benice, Dolní Chabry, Koloděje, Kolovraty, Křeslice, Kunratice, Libuš, Lipence, Nedvězí, Přední Kopanina, Suchdol, Šeberov, Štěrboholy, Troja, Újezd, Velká Chuchle a Vinoř. Tedy především o městské části, které na svém území hazard netolerují už nyní.

Pokud vyhláška projde zastupitelstvem, zmizí také poslední provozovny loterií z vestibulů metra. Automaty zůstanou pouze v hernách či kasinech, nikoli v restauracích a dalších provozovnách. Zakázaná bude také venkovní reklama na hazard.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy