Praha chce zákaz hazardu, starostům ale nepomůže

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 8. 2013 18:45
Stále platí systém přerozdělování peněz, na kterém vydělají obvody plné heren.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Velké plány na nulovou toleranci hazardu v Praze ztroskotaly. Magistrát nechal o osudu automatů spolurozhodovat městské části a ty si rychle spočítaly, že rušit herny se jim nevyplatí.

V Praze totiž stále platí loni nastavený systém, díky kterému dostanou nejvíc peněz ty městské části, které povolí co nejvíc hazardu. Kdo automaty zakáže, nedostane ani korunu.

Magistrát už od loňského roku slibuje, že opatření je pouze dočasné a vymyslí spravedlivější způsob, jak peníze z hazardu rozdělit. Zatím ale není nic připraveno.

"Ke změně by mělo dojít letos na podzim. Letošní rok musí běžet podle nastavených pravidel, takže změna se stejně projeví nejdříve v roce 2014," uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Městské části ovšem o seznamu heren, které povolí, rozhodují už nyní. Pokud by bylo jasné, že již od příštího roku se systém změní a povolit hazard se tolik nevyplatí, byly by některé z nich možná vstřícnější.

Například Praha 10 zachová na svém území největší počet heren ze všech městských částí - 61 - a přiznává, že roli v tom hrají i peníze. V roce 2012 si městská část přišla téměř na 28 milionů korun.

"Herny a kasina mohou přinášet některé negativní jevy, na druhou stranu i přes výrazný pokles jejich počtu přináší obci příjmy, které jsou následně přerozdělovány neziskovým, sportovním a školským organizacím," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Městské části vstřícné k zachování hazardu jsou také zpravidla ty, které z něj mají v rámci Prahy větší příjmy. Další obvody zase povolují spíše ty provozovny, ve kterých je více přístrojů a plyne z nich více peněz.

Například Praha 1 má na svém území 47 kasin a heren, ve kterých platí 804 licencí na loterie od ministerstva financí. Zůstat má 21 kasin, zrušena tedy bude více než polovina provozoven. Jenže v povolených kasinech platí téměř 600 licencí, tedy většina.

V době, kdy nejsou budoucí pravidla rozdělování peněz jistá, obvody volí jistější variantu a herny jako zdroj příjmů si ponechávají. Přijatá podoba vyhlášky přitom bude beze změn platit minimálně rok. "Do voleb už zřejmě žádné další změny nebudou," uvedl Manhart.

Sociální problémy zůstanou

Městské části s nulovou tolerancí jsou navíc bity hned dvakrát. Samy totiž sice automaty zruší, benevolentnější obvody v okolí ale gamblery lákají dál. Sociální problémy se závislými hráči tak ponese obvod dál. Praha 12 nulovou toleranci schválila, teď se ale obává, jaký bude výsledek.

"Myslím si, že opatření typu prohibice neosvědčilo v historii svou úspěšnost, tím spíše, jedná-li se obrazně řečeno o situaci, kdy prohibice je uplatňována v jedné z pěti hospod. To je situace, kdy je nulová tolerance pouze na jedné městské části a okolní MČ ji nemají. Tudíž nedochází k zabránění sociálně patologickým jevům, zato možný příjem na sport a ostatní aktivity mládeže chybí," říká starosta Prahy 12 Petr Prchal.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy