Plzeň dá 300 000 korun na ordinaci pro bezdomovce a cizince

ČTK ČTK
16. 5. 2015 12:48
Ordinaci praktického lékaře zajišťuje pro bezdomovce v charitním Domově svatého Františka Poliklinika Bory už od roku 2011.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Plzeň uvolní 300 000 korun na další fungování lékařské ordinace pro sociálně vyloučené lidi, především pro bezdomovce a cizince. Rozhodli o tom zastupitelé.

Ordinaci praktického lékaře zajišťuje pro bezdomovce v charitním Domově svatého Františka Poliklinika Bory už od roku 2011, řekla primátorova náměstkyně pro sociální věci Eva Herinková. Ročně ji navštíví stovky lidí.

Charita nabízí i nocležnu

Ordinace pro bezdomovce, kde slouží lékař a zdravotní sestra, funguje ve Wenzigově ulici v Domově svatého Františka, kde charita lidem bez domova nabízí služby včetně nocležny.

"Je třeba si uvědomit, že zajištění lékařské péče osobám bez domova znamená zároveň zamezení řetězového šíření infekčních chorob, a tím i ochranu veřejného zdraví," uvedla Herinková.

Peníze z dotace půjdou zejména na mzdu lékaře a zdravotní sestry, zdravotní materiál a doplatky na léky.

"Návštěvníci ordinace nemají potřebné peníze na léky, proto se jim nezbytné léky dávají přímo v ordinaci nebo se jim potřebný doplatek na léky hradí. Tato praxe se za poslední roky ukázala jako efektivní. Lékové doplatky jsou placeny pouze za pacienty doporučené sociálním pracovníkem Domova svatého Františka," vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková.

Město mohli zájemci o dotaci na provoz ordinace žádat do 27. února. Zájem měla ale jen borská poliklinika.

Je to také jediný subjekt, který po dlouholetém hledání byl ochoten tuto péči zajistit a zdravotní pojišťovny, zejména VZP, byly ochotny uzavřít s tímto subjektem smlouvu, uvedla Herinková.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy