Plzeň dá 300 000 korun na ordinaci pro bezdomovce a cizince

ČTK ČTK
16. 5. 2015 12:48
Ordinaci praktického lékaře zajišťuje pro bezdomovce v charitním Domově svatého Františka Poliklinika Bory už od roku 2011.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Plzeň uvolní 300 000 korun na další fungování lékařské ordinace pro sociálně vyloučené lidi, především pro bezdomovce a cizince. Rozhodli o tom zastupitelé.

Ordinaci praktického lékaře zajišťuje pro bezdomovce v charitním Domově svatého Františka Poliklinika Bory už od roku 2011, řekla primátorova náměstkyně pro sociální věci Eva Herinková. Ročně ji navštíví stovky lidí.

Charita nabízí i nocležnu

Ordinace pro bezdomovce, kde slouží lékař a zdravotní sestra, funguje ve Wenzigově ulici v Domově svatého Františka, kde charita lidem bez domova nabízí služby včetně nocležny.

"Je třeba si uvědomit, že zajištění lékařské péče osobám bez domova znamená zároveň zamezení řetězového šíření infekčních chorob, a tím i ochranu veřejného zdraví," uvedla Herinková.

Peníze z dotace půjdou zejména na mzdu lékaře a zdravotní sestry, zdravotní materiál a doplatky na léky.

"Návštěvníci ordinace nemají potřebné peníze na léky, proto se jim nezbytné léky dávají přímo v ordinaci nebo se jim potřebný doplatek na léky hradí. Tato praxe se za poslední roky ukázala jako efektivní. Lékové doplatky jsou placeny pouze za pacienty doporučené sociálním pracovníkem Domova svatého Františka," vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková.

Město mohli zájemci o dotaci na provoz ordinace žádat do 27. února. Zájem měla ale jen borská poliklinika.

Je to také jediný subjekt, který po dlouholetém hledání byl ochoten tuto péči zajistit a zdravotní pojišťovny, zejména VZP, byly ochotny uzavřít s tímto subjektem smlouvu, uvedla Herinková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy