Horní Bříza odstranila za 247 milionů ekologickou zátěž

ČTK ČTK
13. 9. 2013 8:46
V Plzeňském kraji to byla dosud největší podobná akce.
Foto: Aktuálně.cz

Horní Bříza - Horní Bříza na Plzeňsku odstranila obří ekologickou zátěž.

V Plzeňském kraji to byla dosud největší podobná akce za 247 milionů korun. Sanovala bývalou skládku dehtu, popele, škváry, odpadu z keramičky a generátorovnu ve středu města, kam se vypouštěly fenoly.

Nebezpečné odpady mohly ohrozit rozsáhlé podzemní zdroje vody. Na speciální skládky se odvezlo přes 150 000 metrů krychlových zeminy. Řekl to starosta Vojtěch Šedivec.

"Dehty tam byly ukládány pravděpodobně od doby zahájení provozu generátorovny v roce 1924 do 70. let, kdy začalo jejich odvážení do chemických závodů v Litvínově. Druhou lokalitou sanačních prací byla bývalá generátorovna, jejíž součástí bylo dehtofenolové hospodářství," uvedl.

V polovině roku 2009 byl proveden průzkum, sanaci odstartovalo sdružení firem Syner a Eliod v květnu 2011.

Původně měl projekt přijít na 235 milionů Kč. Město na něj dostalo 211 milionů z operačního programu Životní prostředí, kraj dal 13 milionů Kč, osm milionů korun výrobce keramických obkladů Lasselsberger, nástupce bývalé keramičky, a zbytek město.

Při sanaci se ale podle vedení města nepředvídaně zvýšil objem zeminy s příměsí dehtu, kontaminované byly i betonové konstrukce.

Dodatečné práce prodloužily dokončení sanace o tři měsíce a zvýšily výdaje o 12 milionů korun.

Dehty se odvážely k Temelínu

Po ukončení sanací nechalo město provést aktualizaci analýzy rizik, která potvrdila, že byly splněné veškeré povolené limity.

Skládka byla jen navezena na dřívější terén, takže se odpad pouze odtěžil. Zemina se podle stupně znečištění odvážela na skládku do Vysoké, kde ji míchali s nezávadnou hlínou nebo biologicky rozkládali. Dehty se odvážely na skládku k Temelínu.

Po odtěžení vznikla jáma v generátorovně, kterou firmy utěsnily jílem a zavezly.

Nebezpečné chemikálie, které byly dříve pachově postižitelné, se objevily ve dvou studních, které ale lidé nepoužívali, protože byly napojeni na městský vodovod.

"Geologické podloží je porézní. Navíc jsou pod námi zvodně, velká podzemní jezera, a pod nimi je ohromné jezero v prohlubni, které zasahuje hodně daleko. Kdyby se chemikálie dostaly do spodních vod, tak by to mohlo znamenat znečištění v širokém okolí," odůvodnil sanace Šedivec.

Nebezpečí by hrozilo také okolním obcím, které berou ze zvodní vodu do úpraven.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy