Pardubice - Iniciátoři petice proti kácení stromů v parku Tyršovy sady kritizují radnici za špatný projekt. Podle nich je chybně zpracován a je zbytečně nákladný.
Dále kritizují, že pardubická radnice špatně nastavila podmínky při zadání projektu revitalizace Tyršových sadů a oponentní odborný posudek, který si později objednala, se netýkal obsahu projektu, ale jen shody s jeho zadáním.
V parku má být pokáceno celkem asi 400 stromů a množství keřů. Podle organizátorů petice by byla chyba odstranit jehličnaté stromy, které tvoří kostru parku a některé jsou velmi cenné. Zároveň by prý byl plošným kácením narušen vodní režim lokality.
Na Tyršovy sady má magistrát vyčleněno 70 milionů korun z evropských fondů. "Projekt je pro Pardubice zcela nevhodný. Za takové peníze tolik škody," řekl Jiří Svoboda, který pomáhal petici organizovat. Podle něj by se peníze daly využít účelněji.
Náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci) odmítá názor, že odborný posudek má posloužit jen jako "zastírací manévr", kterým se chce radnice zaštítit proti kritice projektu.
"Zadání posudku vycházelo čistě ze znění petice. Měl se vyjádřit k rozsahu kácení v rámci koncepce, která byla stanovena. V závěru se konstatuje, že je odpovídající," řekl Brendl.
Petice žádá citlivější přístup
V petici podepsaní žádají, aby vybraný projekt na úpravu Tyršových sadů posoudil nezávislý odborník. Posudek mimo jiné konstatuje, že v sadech nebyla více než 60 let prováděna pravidelná, soustavná a odborná údržba.
Odpůrci projektu neodmítají úpravu parku jako takovou, ale požadují, aby byla citlivější. V komisi, která projekt posuzovala, podle nich nebyli odborníci na sadovnictví a parky, ale architekti, kterým jsou bližší stavby a komunikace.
Podepsalo přes tisíc lidí
Petici již podepsalo více než 1000 lidí, například celá Komorní filharmonie Pardubice. K akci se připojila i Strana zelených, její krajský předseda Jiří Malík nevyloučil, že ve snaze zachránit park se aktivisté budou přivazovat ke stromům.
Projekt by bylo nutné změnit rychle, kácení by mohlo začít již na podzim. Podle Svobody by úprava projektu zabrala nanejvýš tři měsíce.