Pardubice - Dvaadvacet případů takzvaného stalkingu vyšetřovali loni policisté v Pardubickém kraji.
Téměř polovina deliktů skončila u soudu.
"U deseti případů bylo zahájeno trestní stíhání, tedy byla obviněna konkrétní osoba, čtyři případy jsme odevzdali správním orgánům k řešení, čtyři byly odloženy a pět je nadále v šetření," uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.
Stalking neboli pronásledování či slídění je opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel svou oběť "bombarduje" textovými zprávami, maily, telefonáty či nechtěnými dárky, což psychologové označují za psychoteror.
Po čase se pachatel může zaměřit i na ničení věcí své oběti. Nakonec nastupují výhružky a fyzické výpady. Český právní řád dříve tento trestný čin neznal. Jeho zařazení mezi kriminální delikty umožnila až novela trestního zákoníku platná od ledna 2010.
V Pardubickém kraji se v téměř dvou třetinách případů jedná o vztah, kdy si vyhrožují bývalí manželé, druh či družka. "Vyhrožování je buď formou SMS, e-mailů nebo pronásledovatel vyhledává setkání s poškozeným," uvedla Janovská.
Například v listopadu se na policii obrátila mladá žena ze Svitavska, kterou několik měsíců svými návštěvami pronásledoval její bývalý přítel. Kromě toho jí neustále telefonoval a psal výhružné zprávy.
Muž byl ve zkráceném přípravném řízení obviněn z nebezpečného pronásledování, za které mu hrozí až roční vězení. Nejčastěji je trest podmínečný, pokud však pronásledování neustane, může pachatel skončit za mřížemi.