Policie a hasiči začali vyšetřovat požár v Synthesii

ČTK ČTK
30. 3. 2012 11:04
V první řadě budou zjišťovat, zda oheň nevznikl kvůli závadě na elektroinstalaci
Podle odhadů požár způsobil škodu mezi 20 až 25 miliony korun.
Podle odhadů požár způsobil škodu mezi 20 až 25 miliony korun. | Foto: HZS Pardubického kraje

Pardubice - Policie a hasiči v pátek ráno zahájili vyšetřování čtvrtečního požáru ve firmě Rekla v areálu pardubické chemičky Synthesia.

V první řadě budou zjišťovat, zda oheň nevznikl kvůli závadě na elektroinstalaci. Řekla to mluvčí krajské policie Eva Maturová.

"Pokud se zjistí, že bylo více ohnisek požáru a závada na elektroinstalaci se vyloučí, budeme vyšetřovat další možné příčiny," uvedla Maturová.

Policie pracuje také s verzemi, že by oheň mohl vzniknout nešťastnou náhodou či cizím zaviněním. Nedbalost, například odhozený nedopalek cigarety nebo jiskra vzniklá při práci, však není příliš pravděpodobná, neboť požár vypukl v noci, kdy ve firmě neměl nikdo být.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové jsou na místě také pracovníci Technického ústavu požární ochrany z Prahy, zástupci generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, vyšetřovatelé hasičů Pardubického kraje i odborníci se speciálním kamerovým přístrojem Sferon na prostorovou dokumentaci.

Oheň vyvolal několik explozí

Požár vznikl v dřevěné hale, kde stála linka na likvidaci oleje. Z ní se oheň rozšířil na sklad s minerálními oleji. Oheň vyvolal několik explozí, plameny zasáhly i dvě nákladní auta. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Prohlédněte si fotografie rozsáhlého požáru v Synthesii:

Zaměstnanci firmy Rekla by se měli podle spolumajitele firmy Jana Ročka po požáru vrátit do práce zřejmě v pondělí, kdy by mělo vyšetřování spáleniště skončit. Hlavní výrobní objekty firmy podle něj poškozeny nebyly. Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 až 25 milionů korun.

Přivolaní pracovníci Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč na místě nenaměřili žádné nebezpečné koncentrace jedovatých látek, které by unikly do ovzduší.

Na přilehlý potok v areálu podniku byly položeny norné stěny, které zachytávaly všechny látky stékající z požářiště.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy