Podnikatel narazil, luxusní vilu čeká zřejmě demolice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 1. 2011 10:39
Sídlo v pardubickém parku stavěl podnikatel Miloš Holeček bez povolení. Nejde o první prohřešek
Pravidla by měla platit pro všechny stejně, říká primátorka Štěpánka Fraňková
Pravidla by měla platit pro všechny stejně, říká primátorka Štěpánka Fraňková | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice  -  Nové vedení pardubické radnice si chce posvítit na černou stavbu kontroverzního podnikatele Miloše Holečka, jemuž dlouhou dobu stavby a přestavby bez povolení procházely. Luxusní vila by měla být zbourána. To sice tvrdilo i minulé vedení, ale nic se nedělo.

Prosklené honosné sídlo v parku Na Špici podnikatel budoval od roku 2008, přestože ho stavební úřad nabádal, aby práce zastavil. Nyní by vilu za více než 10 milionů měla čekat demolice. Vznikla totiž bez stavebního povolení.

Primátorka Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) má jasno: demolice je jediné možné řešení. Zlegalizovat stavbu dodatečným povolením nepovažuje za správné. "Vyhlášky, směrnice, zákony bychom měli dodržovat všichni. V této době je jediné možné řešení, a to demolice," řekla Fraňková.

Holeček začal stavět luxusní bydlení v roce 2008. Pozemek nedaleko soutoku Labe a Chrudimky ovšem nebyl v územním plánu veden jako stavební parcela. Proto nemohl ani získat stavební povolení.

Každý by si pak myslel, že si může dělat, co chce

"Stavba má zásadní problém s územním plánem. Existují dvě špatné verze řešení, dotáhnout to do demoličního výměru a stavbu odstranit. Druhá věc je uvést všechno do pořádku a stavbu zkolaudovat. Ale to bychom tu měli precedent. Každý by si pak myslel, že si může dělat, co chce, třeba vybagrovat Pernštýnské náměstí a postavit tam rodinný dům," řekl náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice).

Na černo stavělo několik dnů i město - vloni v létě přístavby ke školkám. V tomto případě šlo ale spíše o formální chybu
Na černo stavělo několik dnů i město - vloni v létě přístavby ke školkám. V tomto případě šlo ale spíše o formální chybu | Foto: Zuzana Hronová

Holeček se stále snaží stavbu zlegalizovat. Napadá rozhodnutí stavebního úřadu, snaží se změnit územní plán. Jeho stížnosti končí u Nejvyššího správního soudu v Brně, který naposledy potvrdil, že Holeček musí zaplatit pokutu za přestupek 200 000 korun.

"Demoliční výměr vydám, zákon mi nic jiného neumožňuje. Pan Holeček určitě podá odvolání. Je to běh na dlouhou trať. V územním plánu je takzvaná rekreační zeleň, takže se tam maximálně může postavit dětské hřiště, cyklostezka nebo umístit ukazatele," řekla vedoucí stavebního úřadu městského obvodu I. Lenka Tobolková.

Legalizace černých staveb? Dříve žádný problém

Podnikatel se opírá o to, že mu před lety politici údajně slíbili změnu územního plánu, aby mohl v parku stavět. Holeček vlastní i pozemky za pasáží, kde postavil bez povolení parkoviště. Zároveň přes zákaz památkářů přestavěl secesní domy v Jindřišské ulici. Vyboural mezi nimi průchod a v zadním traktu přistavěl křídlo s prodejnami.

Dodatečná legalizace černé stavby není v Pardubicích nic výjimečného. Například loni vyvázla společnost D+D Park pouze s milionovou pokutou, když bez stavebního povolení vybudovala v Semtíně logistické centrum. Stavba pak byla zpětně legalizována.

"Na černo" probíhala několik dnů i montáž přístaveb k mateřským školkám. Zde šlo však spíše o formální chybu. Město s projektem souhlasilo a bylo i jeho tvůrcem, stavební práce však začaly dříve, než přišlo povolení.

 

Právě se děje

Další zprávy