Pardubičtí lékaři odmítají přesčasy, chtějí vyšší platy

ČTK ČTK
21. 12. 2011 15:55
Hejtman požadavkům ustoupit nehodlá, nemocnici proto od ledna hrozí kolaps
Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Pardubičtí lékaři tvrdí, že na konci roku nepodepíší nové smlouvy na přesčasy. Chod nemocnice by tak byl od ledna ochromen.

Lékaři krajské nemocnice požadují zvýšení platů, hejtman jim ale ustoupit nehodlá. Informovala o tom středeční Mladá fronta Dnes.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v memorandu lékařům přislíbil na rok 2011 zvýšení platů o deset procent, peníze na to ale nepřišly a odboráře v Pardubicích přestalo bavit čekat. V pondělí se lékaři pardubické nemocnice rozhodli pro tvrdý postup.

"Nepodepíšeme nové dohody o pracovní činnosti a platnost starých vyprší k 31. prosince. Nepodepíšeme souhlas s přesčasovou prací nad rámec," řekl deníku šéf lékařských odborů nemocnice Miloslav Pirkl.

Nemocnice by se tak potýkala s velkými problémy, protože by například v noci neměl na některých odděleních kdo sloužit. "Na personálně slabších odděleních, a těch je většina, po několika dnech dojde ke zhroucení akutní péče," uvedl Pirkl. Podle něj je nepodepsat nové smlouvy odhodláno zhruba 75 procent lékařů. Stoprocentní podporu má akce na radiologii, gynekologii či plicním oddělení.

Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald, který je v zahraničí, se k akci odborářů zatím nevyjádřil. Vedení kraje odbory překvapily. "Je to pro mne nová informace. Chápu to jako legitimní požadavek, ale je jasné, že primárně jde o to, aby svůj slib splnilo ministerstvo. My žádné peníze na platy zadržovat samozřejmě nebudeme," uvedl radní pro zdravotnictví Martin Netolický.

Odbory chtějí peníze po hejtmanovi, ten odkazuje na ministra

Řešení ale Pirkl čeká hlavně od hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka. Ten totiž na konci kampaně Děkujeme, odcházíme podepsal dohodu, kterou se zavázal, že bude v roce 2012 a 2013 ctít dohody uzavřené v memorandu.

Tedy i slíbené zvyšování platů. "Chceme, aby se hejtman postavil za svá slova, za svá signovaná slova. Aby ukázal, že to, co jednou podepíše, to platí," řekl Pirkl. Zároveň dodal, že o míře navýšení platů je připraven s hejtmanem jednat.

Martínek ale nechápe, proč peníze chtějí od něj, když jim je slíbil ministr zdravotnictví. "Měli by si to vyřizovat s tím, kdo jim tyto peníze slíbil. Nemůžeme řešit, zda svoje sliby dodrží, nebo ne. My dohodu do posledního písmene splníme," uvedl.

Co lékaři, vedení nemocnice a vedení kraje udělají do konce roku, aby zažehnali krizi, zatím není jasné. Martínek si stojí za tím, že se s lékaři opět sejde na začátku ledna, jak se s nimi nedávno dohodl.

Pardubičtí lékaři svojí akcí napodobují protest chrudimských anesteziologů. Ti letos v březnu vypověděli smlouvy na přesčasy. Byli úspěšní, vymohli si zvýšení odměn za náročnější práci.

 

Právě se děje

Další zprávy