My také nechceme hazard, rozhodli v Hranicích

ČTK ČTK
10. 11. 2011 21:04
Nová vyhláška zakazuje v Hranicích hazard na celém území města
Hazard nechtějí ve většině měst Olomouckého kraje (ilustrační foto).
Hazard nechtějí ve většině měst Olomouckého kraje (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Hranice - Zastupitelé Hranic na Přerovsku ve čtvrtek večer přijali novou vyhlášku zakazující hazard na celém území města. Využilo tak možnosti, které jim dalo do konce roku rozhodnutí Ústavního soudu.

Nová právní úprava by měla platit od začátku roku a vymýtit by měla z města provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her. Město se schválením vyhlášky spěchalo, protože od 1. ledna začne platit novela loterijního zákona, která stanovuje hernám výpovědní dobu na tři roky.

O problému hazardu se ve městě mluví už dlouho. "Otázka omezení provozu heren obecně není v Hranicích nic nového, diskutovalo se o tom minimálně před dvěma lety, z omezování však tehdy byla obava. V okamžiku, kdy soud řekl, že obce mohou hazard zakázat celoplošně, rozhodli jsme se toho využít. Problémy, které jsou spojené s tímto způsobem zábavy jsou známé," uvedla starostka Radka Ondriášová (ČSSD).

Omezíme hazard. Kdo je pro? Všichni!

Pro schválení vyhlášky hlasovala naprostá většina zastupitelů. "Znamená to, že nebudou povolovány nové automaty, ostatní budou dobíhat podle platného povolení. Povolení, které vydávalo město, bylo na rok. U videoterminálů to bylo na dobu delší. Postupně by tak měly automaty z Hranic zcela zmizet," řekl mluvčí města Petr Bakovský. 

Hranice dosud měly dva roky starou vyhlášku, která zakazovala provozování výherních hracích automatů v určitém okruhu od budov škol, školských zařízení, budov sociální a zdravotní péče či církve. Vyhlášku přivítala i nejsilnější opoziční strana Hranice 2000.

"Vyhlášku nesmírně vítám, naše volební strana se už dlouho zasahovala o takové vymýcení hazardu a mnohdy jsme měli i problém nějaké zpřísnění na zastupitelstvu prosadit. Jsem rád, že rada takovou vyhlášku předložila," pochvaloval si lídr této strany Vladimír Juračka.

Hazard nechtějí ve většině měst Olomouckého kraje

Omezení hazardu nedávno řešili i přerovští zastupitelé. Opoziční strana Společně pro Přerov chtěla novou vyhláškou docílit toho, aby všechny výherní automaty byly soustředěny na jednom místě na výstavišti. Jejich návrh však nakonec zastupitelstvem neprošel.

Většina měst v Olomouckém kraji už problém hazardu řešila dříve například ukončením rozvoje dalších hracích přístrojů či nastavením zón. Vyhlášku regulující hrací automaty má například šumperská radnice, ale i olomoucký magistrát.

Šternberská radnice udělala první krok v boji proti hazardu už před třemi lety. Vyhlášku regulující provoz výherních hracích přístrojů tam tehdy schválili zastupitelé, platit však začala naplno až v roce 2010. O rok dříve začaly herny regulovat také radnice v Zábřehu a Šumperku. Místo vyhlášky si ale dohodla obě města vlastní pravidla rovnou s provozovateli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy