Dva muži přepadli podnikatele na Olomoucku, soud jim potvrdil 6,5 a 7 let ve vězení

ČTK ČTK
18. 11. 2015 13:58
Česlav Hurina a Jan Číhal si odsedí 6,5 a 7 let ve vězení za loupežné přepadení podnikatele v Bohuňovicích na Olomoucku. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který tak potvrdil rozsudek krajského soudu. Lupiči podle obžaloby muže svázali a odcizili mu 800 000 korun. Muži nejdříve tvrdili, že podnikatele neznají. Pak prohlásili, že šlo o fingovanou, předem domluvenou loupež.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Za loupežné přepadení podnikatele v Bohuňovicích na Olomoucku si Česlav Hurina a Jan Číhal definitivně odpykají 6,5 a sedm let vězení.

Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který tak potvrdil rozsudek krajského soudu. Lupiči podle obžaloby muže svázali a odcizili mu 800 000 korun.

Odvolací soud kvůli kauze předvolal řadu svědků, muži totiž před vrchním soudem začali tvrdit, že šlo o fingovanou, předem domluvenou loupež. Senát jim však neuvěřil.

Na hlavách měli kukly

Přepadení se odehrálo v březnu roku 2011, policistům se jej podařilo objasnit loni. Podle rozsudku padesátiletý Česlav Hurina a pětadvacetiletý Jan Číhal podnikatele přepadli u jeho rodinného domu v Bohuňovicích ve chvíli, kdy vjel s autem do garáže.

Pachatelé měli na hlavách kukly a pod hrozbou použití zbraně se ptali po penězích. Muž jim řekl, že má peníze v autě.

Obžalovaní jej odvedli garáží do domu, kde jej donutili si lehnout a provazem mu spoutali ruce a nohy. Z auta mu poté odcizili 800 000 korun a sportovní tašky s tenisovými raketami.

Nejdřív tvrdili, že ho neznají

Oba obžalovaní muži svou vinu nejprve před krajským soudem popřeli s tím, že na místě činu nebyli a přepadeného muže neznají.

U vrchního soudu uvedli, že loupež byla fingována a dopředu domluvena. Podnikatel to však u soudu označil za nesmysl.

Případ policisté objasnili loni v polovině roku. Oba muže dopadli v červenci. Starší z obžalovaných pochází z Ostravy a mladší z Olomouce.

Policisté tehdy uvedli, že napadenému tehdy osmatřicetiletému muži se po přepadení a odjezdu lupičů podařilo zbavit pout a přivolat policii.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy