Věřňovice lámou rekordy, smog tu 12krát překročil limit

ČTK ČTK
13. 2. 2012 21:41
Místní si už zvykli, limity jsou zde překročeny 100 dní v roce
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Netočný

Věřňovice (Karvinsko) - Věřňovice, malá obec v česko-polském pohraničí. Většina obyvatel Česka nemá vůbec tušení, kde leží a pro určení polohy musí sáhnout po mapě. Přesto ale o Věřňovicích slýchají v době smogu s železnou pravidelností z celostátních televizí i rozhlasových stanic. Jde o obec s pravděpodobně nejšpinavějším ovzduším v zemi.

V pondělí tam hodinové koncentrace polétavého prachu přesahovaly hodnoty 600 mikrogramů na metr krychlový. Maximální povolený limit je přitom dvanáctkrát nižší.

"Není to moc příjemné slýchat o Věřňovicích v této souvislosti. Nedělá nám to příliš dobrou reklamu. Nedá se ale nic dělat. Špatné ovzduší je problém celého regionu, nejen Věřňovic," řekl v pondělí Pavel Buzek, který je starostou Dolní Lutyně. Právě pod jeho úřad kdysi samostatná obec nyní spadá.

V obci je plyn. Lidé ale šetří a topí dřevem

Ve Věřňovicích žije 650 lidí. Stojí tam 130 domků. Jejich obyvatelé se podle starosty snaží chovat ekologicky. Každý ale jak mu to ekonomická situace rodiny dovolí.

"Obec je plynofikovaná. Hodně lidí na plyn přešlo. Ten je ale dnes velmi drahý a cena se dál zvyšuje. Většina rodin už je na hraně přežití. Snaží se šetřit. Přecházejí na topení uhlím či dřevem," řekl starosta. Odpadky ale v kotlích podle něj nepálí téměř nikdo. "Pokud ano, jsou to jen výjimky," dodal.

Potvrzuje to i pětasedmdesátiletý důchodce, který v obci prožil celý život. "Vzduch dýcháme takový, jaký je. A bylo hůře. Když se ještě topilo uhelnými kaly, to byl teprve mezi baráky v zimě dým," zavzpomínal senior.

Vlivu smogu na své zdraví se nebojí. "Moji rodiče zemřeli, když jim do stovky chybělo pět let," řekl. Sám se cítí zdravý a pravidelně vyráží do lesa. "Topíme dřevem. Pokud bychom byli závislí jen na plynu, bylo by to moc drahé," řekl.

Překročené limity: Ve Věřňovicích 100 dnů v roce

Na smog jsou obyvatelé Věřňovic zvyklí. Žijí v něm přibližně třetinu roku. "Víc jak 100 dnů v roce máme překročeny imisní limity polétavého prachu. Nejvyšší hodnoty se pohybují i okolo 600 mikrogramů na metr krychlový. Přesně jako dnes," řekl starosta.

Obec podle něj doplácí na svou polohu. "Je v dolíku, smog se tu drží. Něco k nám přichází z Ostravska, něco z Polska. Leží to tady jako poklička," uvedl.

Věřňovice přitom podle něj paradoxně leží v zelené a krásné krajině. Hned v sousedství je dokonce chráněné území Natura 2000. "Hlavně v létě je tady moc pěkně. Věřňovice se stávají cílem lidí z Karviné či Bohumína, kteří chtějí z velkých měst vyrazit do přírody. Vede tudy cyklostezka, která obě velká města spojí i s polskou Ratiboří," řekl starosta.

Odlivu obyvatel kvůli špatnému ovzduší se nebojí. Ve Věřňovicích se dnes moc nestaví. Přičítá to ale tomu, že leží v záplavovém území. V sousední Dolní Lutyni se nové domy staví dál. "Obyvatel nám spíše přibývá, než aby ubývalo," řekl Buzek.

Věřňovice vznikly na počátku 14. století. První záznam o nich je z roku 1305. V roce 1975 přišly o svou samostatnost a staly se součástí Dolní Lutyně. Dnes je v obci škola a fotbalové hřiště s aktivním oddílem. Činní jsou i místní myslivci a polská menšina. Už brzy se stanou místem, kde bude začínat i končit nejdelší dálnicev zemi. Právě tam se totiž bude D1 napojovat na polskou A1.

Ach jo, proč je měřící stanice zrovna u nás...

Místní lidé jsou i přes smog spokojení. "Žije se tady docela dobře. Až na ten vzduch. Stěhovat se ale nebudeme," sdělila například novinářům mladá žena.

Problém s prachem v ovzduší je podle Buzka nyní pro Věřňovice neřešitelný. "Bez práce je tady 20 procent lidí. Řada dalších má nepříliš dobře placenou práci. Navíc domy jsou staré, velké a špatně zateplené. Lidé proto logicky hledají levnější zdroje tepla. Nečekám, že se to v nejbližších letech změní," řekl.

Věřňovice mají podle něj smůlu i v tom, že měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu stojí v jejich katastru. "Kdyby byla o pár kilometrů dál, situace by byla úplně stejná. O obci by se ale vůbec nemluvilo," uzavřel.

 

Právě se děje

Další zprávy