Ostrava - Stav ovzduší v Moravskoslezském kraji se ve středu zhoršil. Český hydrometeorologický ústav vyhlásil takzvaný signál upozornění, který ještě nezavazuje průmyslové podniky ke snížení znečištění. Do čtvrtka se situace nezlepší.
Limity jsou překročeny na všech 16 stanicích včetně Ostravy, Českého Těšína, Třince a Frýdku-Místku. Na 12 stanicích překročily průměrné denní koncentrace polétavého prachu 100 mikrogramů na metr krychlový, přičemž mezní hranice je 50 mikrogramů.
Nejhorší situace je v Bohumíně a Dolní Lutyni-Věřňovicích. "I přesto, že není vyhlášen signál regulace, vyzýváme provozovatele významných průmyslových a energetických zdrojů, aby sami veřejně deklarovali, která opatření učiní ke snížení vypouštěných znečišťujících látek," uvedli meteorologové.
Stav ovzduší v Moravskoslezském kraji
Průměrné 24hodinové koncentrace PM10 v mikrogramech na metr krychlový
Městostředa 16:32 Ostrava-Fifejdy128 Ostrava-Zábřeh113 Ostrava-Přívoz131 Ostrava-Mariánské Hory 93 Ostrava-Bartovice115 Opava104 Studénka 94 Bohumín150 Český Těšín104 Havířov110 Karviná127 Orlová125 Věřňovice143 Frýdek-Místek100 Třinec-Kanada 90 Třinec-Kosmos115zdroj: ČHMÚ
Předpokládají, že do čtvrtku se situace nezmění a koncentrace polétavého prachu budou dál překračovat limity.
Naposledy platila smogová situace v regionu minulý týden od středy do nedělního rána. Největší znečišťovatelé museli omezit výrobu. V Ostravě jezdila městská hromadná doprava zdarma.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě a právě v zimním období bývají rozptylové podmínky často velmi špatné. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na jejich zdraví.
Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.