Škodliviny v ovzduší na severu Moravy překračují limity

ČTK ČTK
20. 10. 2012 9:35
Nejhorší situace je v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku
Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Škodliviny v ovzduší Moravskoslezského kraje stále překračují povolené limity.

Nejhorší situace je v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde průměrná denní koncentrace polétavého prachu PM10 v sobotu ráno dosáhla 107 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je 50 mikrogramů.

Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Naměřené údaje splňují imisní limity pouze na dvou z 15 měřicích stanic v kraji: v Třinci na Frýdecko-Místecku a v Opavě. Na ostatních stanicích se průměrné denní koncentrace prašného aerosolu pohybují mezi 51 a 86 mikrogramy na metr krychlový.

Meteorologové nepředpokládají, že by se v sobotu imisní situace výrazněji změnila.

"Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat v Moravskoslezském kraji většinou nad hodnotou imisního limitu," uvedli.

Ovzduší ve Slezsku a na severní Moravě patří k nejšpinavějším v České republice i celé Evropě. Situace bývá nejhorší na podzim a v zimě. Smog sice přímo nemusí vyvolat onemocnění, ale může vést k tomu, že se zhorší zdravotní stav nemocných lidí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy