Sadista ze Studénky půjde na 25 let do vězení

ČTK ČTK
19. 10. 2010 16:30
Odsouzený je podle psychiatrů homosexuální sadista, trestán už byl osmkrát

Ostrava - Výjimečný trest 25 let vězení udělil ostravský krajský soud sedmačtyřicetiletému Ladislavu Krajčíkovi.

Podle rozsudku se loni na Silvestra ve Studénce na Novojičínsku pokusil nožem zabít syna své známé.

Krajčík byl souzen jako zvlášť nebezpečný recidivista. V minulosti spáchal vraždu a navíc se zjistilo, že trpí sexuální deviací - homosexuálním sadismem. Po propuštění z vězení a psychiatrické léčebny na svobodě vydržel jen necelé dva roky.

Krajčík se na místě odvolal. Během procesu odmítl tvrzení, že chtěl zabíjet. Naopak se hájil tím, že se sám bránil. "Nechtěl jsem ho zabít. Jen jsem se bránil napadení. Udeřil mě pěstí," řekl na svou obhajobu obžalovaný.

Jeho o 22 let mladší oběť hovořila zcela jinak. "Znal jsem se s ním jen 15 minut. Najednou na mě zaútočil nožem. Bylo to úplně bezdůvodně," řekl napadený mladík. V obličeji utrpěl dvě dlouhé a hluboké řezné rány.

Obeť přežila jen díky aktivní sebeobraně

Incident se odehrál jen dvě hodiny před koncem roku 2009. V bytě ve Studénce se sešla společnost přátel. Kromě majitelky bytu, jejího syna a manžela tam Silvestra slavila i jejich sousedka a Krajčík. Tvrdí, že měl s majitelkou bytu a matkou napadeného mladíka i přes svou homosexuální orientaci poměr. Právě to byl podle něj důvod, proč na něj syn údajné milenky zaútočil.

"Vyčítal mi, že kazím matce pověst, že se o ní kvůli mně říká, že je to vdaná lehká paní. Odpověděl jsem, že mu do toho nic není. Reagoval tak, že mě nejprve udeřil pěstí do nosu a pak asi popelníkem do hlavy. Na stole jsem nahmatal nůž a chtěl se bránit. Nic jsem neviděl, jen sem tak před sebou máchal," popsal situaci obžalovaný.

Jeho verzi ale soudkyně neuvěřila. Podle rozsudku útočil Krajčík bezdůvodně v okamžiku, kdy byli v kuchyni sami dva. Navíc jen chvíli po tom, co napadenému podal obloženou mísu. Napadený údajně přežil jen díky své obraně. Po útoku silně opilý Krajčík i s nožem odešel domů, kde si lehl a usnul. Tam jej také později policie zatkla.

Odsouzený už je poosmé, za násilí pošesté

Výjimečný trest soudkyně udělila především s ohledem na trestní minulosti odsouzeného. V tomto případě šlo už o osmé odsouzení.

"V minulosti byl šestkrát odsouzen za ublížení na zdraví, vydírání i vraždu. Jednou pak za vojenský zločin," uvedla. Naposledy do vězení šel v roce 1994. Krajský soud v Ostravě mu udělil čtrnáctiletý trest za vraždu muže. Už tehdy na něj soud pohlížel jako na nebezpečného recidivistu.

Vězení Krajčík opustil v listopadu 2006. Z cely ale kvůli sexuální deviaci putoval rovnou do psychiatrické léčebny, kde se léčil až do února 2008. Na svobodě pak pokračoval v ambulantní léčbě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy