Bagrista vjel na Karvinsku na pumu, pět set lidí muselo pryč

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2014 19:10
Stejná situace se v Dolní Lutyni stala již v sobotu. Pyrotechnik pumu zneškodnil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dolní Lutyně - Bagrista v úterý odpoledne v Dolní Lutyni na Karvinsku narazil na další nevybuchlou leteckou pumu. Policie kvůli tomu  evakuovala 500 lidí.

Uzavřen byl na několik hodin i hlavní tah z Karviné na Bohumín. Opatření skončilo kolem 18:30, řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Stejná situace se opakovala už podruhé. Jen několik centimetrů od úterního nálezu bagrista našel stejnou munici i v sobotu.

"Opatření se týkalo 133 rodinných domů a celkem asi 500 lidí. S evakuací nám pomáhali členové pořádkové jednotky a hasiči," uvedla mluvčí. Dodala, že nevybuchlou leteckou pumu musel přivolený pyrotechnik vykopat, odpojit roznětku a naložit. Po dobu zásahu byla lokalita v okruhu 500 metrů od místa nálezu uzavřena.

Stejná situace nastala v sobotu. Stejný bagrista na stejném staveništi narazil na leteckou pumu sovětské výroby. V sobotu opatření trvalo víc než dvě hodiny. "Obě pumy ležely jen kousek od sebe," uvedla mluvčí.

Potvrdily se tak obavy pamětníků. Podle nich na místo za druhé světové války při náletu na nedaleké železárny dopadly dvě pumy. "O možnosti existence ještě jedné se mluvilo i v sobotu. S ohledem na váhu bývají takovéto pumy hluboko v zemi, kam bohužel nedosáhne signál detektorů. Proto pyrotechnik nemohl okolí prvního nálezu prozkoumat," vysvětlila mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy