Ostrava zvažuje, že zakáže vjezd starým autům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2011 7:35
Do některých městských částí by tak mohly vjet jen vybrané typy vozidel
Díky novele se možná podaří zlepšit kvalitu ovzduší
Díky novele se možná podaří zlepšit kvalitu ovzduší | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Ostravská radnice uvažuje o využití čerstvě schválené novely zákona o ochraně ovzduší, která umožňuje nevpustit stará čoudící auta do města.

Novela poskytuje městům možnost vytvořit takzvané nízkoemisní zóny, kam budou moci jezdit pouze vozidla s nízkými exhalacemi.

Aby radnice mohla nízkoemisní zónu vyhlásit, musí být splněny dvě základní podmínky: Ve vybrané čtvrti je překračován některý z imisních limitů a zároveň existuje objízdná trasa stejné nebo vyšší třídy. 

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) ve středu novinářům řekl, že město zadalo zpracování analýz, kde a jak by šlo vytvořit nízkoemisní zóny, kam by během smogu nemohly vjet vybrané typy vozidel.

"Zjistíme možnosti, jak a pokud vůbec je to možné v Ostravě využít," řekl Kajnar.

Město by podle něj mohlo například zpoplatnit vjezd do centra nebo některých oblastí, tak aby to co nejvíce řidičů odradilo. Zároveň by jim ale Ostrava nabídla hromadnou dopravu zdarma.

"V okamžiku, kdy Ostrava nabídne nějaký prospěch občanům, když nepojedou autem, tak je to dobrý krok, ale aby to bylo skutečně účinné, tak by to mělo nastat v celém regionu," řekl Kajnar.

Podle něj by bylo ideální, kdyby byla doprava zdarma v celém kraji a finančně pomohl i stát. Pak by snížení počtu aut mohlo ovzduší při inverzních situacích výrazně pomoci. Doprava spolu s průmyslem a lokálními topeništi patří ke zdrojům, které se na znečištění ovzduší podílejí nejvíce.

Kontroverzní projekt:V době smogu MHD zadarma

Bezplatnou přepravu v prostředcích MHD v době smogu schválili zastupitelé Ostravy na konci loňského roku. Dosud ji mohli cestující využívat 22 dní a město za tu dobu uhradilo dopravcům za ztráty na jízdném zhruba 22 milionů korun.

"Někdo kritizuje, že je to možná přehnaně drahé, ale já si myslím, že z hlediska toho, že město dává dopravnímu podniku miliardu ročně, těch dvacet milionů už není tolik," uvedl Kajnar.

Jeho náměstek pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) řekl, že lidé tuto možnost nevyužívali masivně, ale je to alternativa, jak každý občan může přispět ke zlepšení životního prostředí.

Zavedení dopravy zdarma opakovaně kritizovali zástupci opozice, podle kterých to městu přináší jen výdaje, aniž by opatření skutečně mělo nějaký vliv na zlepšení ovzduší. "Rozhodnutí o bezplatné přepravě bylo politické, nikoli ekologické," řekl Petr Kausta z hnutí Ostravak.

 

Právě se děje

Další zprávy