Nevídané. Továrny kvůli smogu dobrovolně utlumí výrobu

Tomáš Netočný
13. 1. 2011 11:33
Dobrovolnou deklaraci porozumění slíbil podepsat také ostravský Mittal
Během inverzního počasí překračují hodnoty jemného polétavého prachu na Ostravsku a Karvinsku limity ohrožující lidské zdraví. A to mnohonásobně. V prosinci proti tomu protestovali účastníci akce rouška pro Ostravu
Během inverzního počasí překračují hodnoty jemného polétavého prachu na Ostravsku a Karvinsku limity ohrožující lidské zdraví. A to mnohonásobně. V prosinci proti tomu protestovali účastníci akce rouška pro Ostravu | Foto: Martin Netočný

Ostrava - Lidé na Ostravsku mají naději, že ještě tuto zimu budou dýchat o něco méně prachu, než dosud.

Pět z devíti největších znečišťovatelů ovzduší na Ostravsku podepsalo dobrovolnou deklaraci, ve které se zavazují k dosud ojedinělému kroku.

Firmy slíbily, že dobrovolně omezí výrobu už ve chvíli, kdy nastane nebezpečí smogové situace. Tedy ještě dříve, než jim to povinně ukládá zákon takzvaným regulačním řádem.

Jsou mezi nimi hutě, koksovny a energetické společnosti.

A vůbec největší průmyslový zdroj emisí - hutní společnost ArcelorMittal Ostrava, slíbil, že dobrovolný dokument podepíše během dvou týdnů.

"Mohu potvrdit, že do čtrnácti dnů deklaraci podepíšeme," řekl Aktuálně.cz ředitel ArcelorMittal pro životní prostředí Petr Baranek. "V tuto chvíli připravujeme návrh drobných úprav, ladíme slova," sdělil.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte Ostravě-Aktuálně.cz na Facebooku!

Odmítnul jen Třinec

K podpisu memoranda vyzval firmy Moravskoslezský kraj a jednání začala loni v listopadu. "Dokument obsahuje balíček zpřísňujících opatření, která sníží především takzvanou sekundární prašnost," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák z ČSSD.

Memorandum porozumění podepsala společnost ČEZ, které patří největší česká elektrárna na černé uhlí v Dětmarovicích, dále firmy Evraz Vítkovice Steel, ŽDB Group Bohumín, teplárenská Dalkia Česká republika a OKK Koksovny.

Spolu s ArcelorMittal Ostrava slíbila podpis také dceřinná společnost ArcelorMittal Energy.

Jediné dvě firmy, které dobrovolný závazek odmítly, jsou Třinecké železárny a Energetika Třinec.

"Obě společnosti investovaly v posledních letech do technologií šetrných k životnímu prostředí několik miliard korun," sdělil náměstek hejtmana Novák. "Jejich majitelé proto uvedli, že k podpisu memoranda nemají důvod."

Manažeři firem, které se memorandem zavázaly, počítají s tím, že je to bude stát peníze. Konkrétní částky však neznají, anebo nechtějí sdělit.

"Nepochybně nám to přinese zvýšené náklady, ale vyhodnotit je můžeme konkrétně až po nějaké době. V této chvíli nebudeme naše odhady sdělovat," řekl například mluvčí Evraz Vítkovice Steel Jaromír Krišica.

Grafika znázorňuje velikost jemných prachových částic, které v době inverzního počasí ohrožují zdraví lidí na Ostravsku
Grafika znázorňuje velikost jemných prachových částic, které v době inverzního počasí ohrožují zdraví lidí na Ostravsku | Foto: Archiv

Jako zakouřená hospoda

Podle platných předpisů mají velké firmy na Ostravsku povinnost plnit takzvaný regulační řád.

K tomu dochází ve chvíli, kdy hodnoty znečištění ovzduší dosáhnou takového množství, že je krajský úřad povinen vyhlásit signál regulace.

Jenže, jak se dosud ukázalo, utlumit výrobu až v této situaci nepomáhá.

Ostravsko už je v tu chvíli pod pokličkou inverzního počasí a podobá se zakouřené místnosti, která potřebuje vyvětrat.

Pokud však firmy budou vypouštět ze svých areálů méně prachu už v okamžiku, kdy se inverze teprve blíží, bude ovzduší pod pokličkou čistší. Firmy se tedy zavázaly, že budou méně prášit už poté, kdy úřady vyhlásí signál upozornění na smogovou situaci.

Dobré, ale nepřeceňovat

Závazek je sice dobrovolný, hejtmanství však chce jeho dodržování kontrolovat.

"Máme připravenou skupinu lidí, která bude firmy hlídat," řekl vedoucí oddělení ochrany ovzduší moravskoslezského hejtmanství Marek Bruštík. "Ty, kteří svůj závazek nedodrží, okamžitě zveřejníme."

Vedoucí katedry životního prostředí v průmyslu ostravské technické univerzity Petr Jančík potvrdil, že dobrovolný závazek velkých znečišťovatelů bude mít na ovzduší jednoznačně dobrý vliv. "O tom se nedá diskutovat," sdělil Petr Jančík.

Dodal však, že toto opatření samo o sobě situaci na Ostravsku nevyřeší a nesmí se proto přeceňovat. "Je to jeden oddělený krok, zatímco ucelený návrh na dlouhodobé řešení problému tady pořád chybí," řekl.

Zásadní změnu k lepšímu mohou podle Jančíka přinést například masivní investice do nových technologií, nebo jiná organizace výroby v hutích. Větší část produkce by mohly firmy plánovat na jarní a letní měsíce, kdy inverze nehrozí, naopak v zimě by měly vyrábět méně.

 

Právě se děje

Další zprávy