Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu

ČTK ČTK
12. 9. 2023 17:11
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu

Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci z důvodu vysoké koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu. Doporučují lidem omezit fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Smogová situace souvisí s velmi vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření a tím, že je minimální pohyb vzduchu, řekl  Martin Novák z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Hodinový průměr koncentrací přízemního ozonu překročil informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový v Lomu na Mostecku. S ohledem na předpověď počasí by podle Nováka stejná situace mohla nastat ještě na jedné nebo dvou stanicích v regionu.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy