Mimořádná zpráva

V Zoo Liberec se po dvou letech narodilo mládě bílého tygra

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2014 10:57
Ošetřovatelům se podařilo malého tygra vyfotografovat.
Ošetřovatelům se podařilo mládě vyfotit jen pár hodin po narození.
Ošetřovatelům se podařilo mládě vyfotit jen pár hodin po narození. | Foto: Zoo Liberec

Liberec - V liberecké zoo se v noci narodilo mládě bílého tygra.

Na svět přišlo v 6:15 a o hodinu později se poprvé napilo mateřského mléka. Chovatelé ještě nevědí, jakého je mládě pohlaví. To se dozvědí za tři týdny při prvním očkování. Matkou je šestiletá tygřice Surya Bára.

"Čerstvé mládě, přestože zatím slepé, se zhruba hodinu a půl po narození vydalo na první výlet, když se z porodnice vykulilo přímo do velké vnitřní ubikace," popsal mluvčí zoo Ivan Langr. Během těchto dvou minut se ošetřovatelům podařilo mládě vyfotit mobilním telefonem. Poté si pro malého tygra přišla matka.

Pavilon šelem je od pátečního rána uzavřen a návštěvníci se do něj vrátí nejdříve na přelomu června a července.

"Porodnici a přilehlé ubikace nonstop sledují webové kamery, jejichž sestříhané výstupy bude zoo umisťovat na své sociální sítě," uvedl Langr.

Archivní foto
Archivní foto | Foto: Reuters

Zvláštní formu tygra indického má zahrada od roku 1994, úspěšný odchov se jí ale zatím podařil jen dvakrát - v letech 2002 a 2012.

Pro Suryi Báru, jejíž kmotrou je oštěpařka Bára Špotáková, to byl třetí porod. Na podzim 2011 se ovšem o mláďata nestarala, takže ta záhy uhynula.

Další odchov byl ale už úspěšný. První červencový den roku 2012 porodila samce Sambura a Liama a samici Gaiu.

Mladí tygři už ale v Liberci nejsou. Expozice šelem prostorově neumožňuje, aby zde zůstali a zároveň se mohla narodit další mláďata.

Uměle vyšlechtěná rarita

Bílých tygrů žije na celém světě jen několik desítek. Jde o uměle vyšlechtěnou raritu a ve volné přírodě by nepřežila.

Šelmy pocházejí z Indie a jejich bílé zbarvení je dáno částečným albinismem, kdy jim chybí oranžové barvivo.

První zmínka o nich pochází z roku 1951. Z chovatelského hlediska nejsou sice nijak zvlášť cenní, díky své popularitě ale pomáhají zachraňovat skutečně ohrožené druhy zvířat.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 51 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy