Referendum stavbu elektrárny nestopne, přišlo málo lidí

ČTK ČTK
23. 3. 2013 11:31
Hlasování o výstavbě geotermální elektrárny v Semilech není pro radnici závazné
Hlasování v Semilech
Hlasování v Semilech | Foto: Ludvík Hradilek

Semily - Hlasování o výstavbě geotermální elektrárny v Semilech není pro radnici závazné.

K referendu přišlo necelých 29 procent voličů, podle zákona byla potřeba minimálně 35procentní účast, což je asi 2500 lidí. Svůj hlas do urny vhodilo 2034 voličů, drtivá většina byla proti elektrárně. Výsledky pátečního referenda zveřejnila semilská radnice na svém webu.

Pro zastavení projektu hlasovalo 1666 lidí, těsně se tak nepodařilo splnit ani druhou podmínku pro závaznost referenda. Proti geotermální elektrárně by se musela vyslovit alespoň čtvrtina všech voličů, tedy 1767 lidí. "Občané nechávají rozhodnutí na svých zastupitelích," okomentoval výsledek referenda starosta Semil Jan Farský (Volba pro Semily).

Podle něj se budou výsledky referenda zabývat na nejbližším jednání zastupitelstva, které bude na začátku v květnu. Tam se také zřejmě rozhodnou, zda a za jakých podmínek budou v projektu pokračovat. "Je na každém zastupiteli, jak si výsledky referenda vyhodnotí. Můžu si říkat, že 70 procentům občanů, kteří nehlasovali, je to jedno, nebo jsou pro výstavbu, nebo si myslí, ať rozhodnou zastupitelé." uvedl starosta. Nesouhlas takřka čtvrtiny obyvatel dává ale podle starosty zastupitelům výrazný mandát, aby po investorovi požadovali zajištění veškerých rizik.

Stavbu geotermální elektrárny připravuje radnice pět let, do příprav už investovala zhruba milion korun. Od roku 2009 hledalo město investora.

Nejdále dospěla jednání s firmou Entergeo, smlouva s ní je před podpisem. Město by mělo ročně od investora dostávat kolem šesti milionů korun z tržeb za elektřinu, které by použilo na svůj rozvoj. Firma navíc obyvatelům města slibuje levné teplo. Podobné projekty připravuje Entergeo i u nedalekého Benešova a Tanvaldu.

Bojí se otřesů

Části obyvatel se nelíbí, že geotermální vrty mají být nedaleko sídliště Řeky, jen pár set metrů od obytných domů. Obávají se případných otřesů a také hluku a vibrací při hloubení pět kilometrů hlubokých vrtů.

"Bydlím tady v Řekách a bojím se, že když se ten vrt udělá, že nám dům popraská, kdyby to bylo někde jinde, asi bych nebyla proti," řekla ČTK účastnice referenda Andrea Velebná, která na sídlišti žije. Ani na nabídku levného tepla nechce slyšet. "Domy jsme nedávno zateplovali a máme vlastní kotelny," dodala.

Právě lidé ze sídliště měli největší zájem o účast v referendu, v jejich okrsku hlasovalo přes 43 procent voličů. Například v okrsku na druhé straně města jich přišla necelá pětina.

V projektu se počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím příliš rozšířený. Podobný projekt ve švýcarské Basileji provázely silné otřesy až do 3,4 stupně Richterovy škály a způsobily škody v přepočtu za 170 milionů korun. Investor nakonec musel projekt zastavit, přestože ho stál bezmála miliardu.

 

Právě se děje

Další zprávy