Kvalita vody na koupalištích se i přes horko nezhoršuje

ČTK ČTK
25. 7. 2013 17:01
Zákaz či nedoporučení koupání kvůli sinicím platí jen v několika lokalitách.
Tak se dá užít den na řece Potomac.
Tak se dá užít den na řece Potomac. | Foto: Reuters

Praha - Navzdory vysokým teplotám v posledních dnech zůstává voda ve většině přírodních koupališť vhodná ke koupání.

Zákaz či nedoporučení koupání kvůli přemnoženým sinicím platí před nadcházejícím víkendem, kdy by podle meteorologů mohly teploty dosáhnout až 40 stupňů, jen v několika lokalitách. Vyplývá to z informací zveřejněných na webech hygienických stanic.

Na Vysočině je zákaz koupání v rybnících Kachlička na Havlíčkobrodsku a Peklo v Polné na Jihlavsku. Ve vodě jsou přemnožené sinice a chlorofyl. Při koupání hrozí možnost akutního poškození zdraví.

Masový výskyt sinic, které mohou citlivým lidem způsobit zdravotní potíže, objevili hygienici tento týden i ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. "Pokud bude pokračovat horké letní počasí, může se kvalita vody v některých přírodních koupalištích dále zhoršovat," řekla Martina Fišarová z krajské hygienické stanice.

Na jihu Moravy je nebezpečný jen rybník Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily sinice. V Pardubickém kraji je již od května znečištěn četným fytoplanktonem s nízkým zastoupením sinic rybník Rosnička na Svitavsku. Nižší průhlednost vody má také dlouhodobě rybník Hluboký na Pardubicku. Podle hygieniků je proto vhodné se po koupání osprchovat.

V Libereckém kraji nemá vodu vhodnou ke koupání jedno koupaliště, a to v Chrastavě. Místnímu koupališti ale škodí rozdílné výsledky kvality vody z předchozích let, což se městu nelíbí.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví totiž neposuzuje jen aktuální kvalitu vody, ale stav v předchozích letech. V Chrastavě to považují za špatné a dokládají to i výsledky několika testů, podle kterých je kvalita vody nyní velmi dobrá.

V Plzeňském kraji je největší problém s Podhájím u Horšovského Týna, které je pro koupání nebezpečné, několik vodních ploch v kraji má zhoršenou jakost vody. Hygiena také dál upozorňuje na možný výskyt cerkárií ve Velkém Boleveckém rybníce v Plzni.

Riziko cerkárií způsobujících svědivou vyrážku sice pominulo zhruba před 14 dny, lidé by ale neměli krmit kachny a labutě na rybníce, tito ptáci totiž mohou znovu pobřeží rybníka cerkáriemi zamořit.

Masově se přemnožili sinice v pražském Šeberáku, v ostatních pražských nádržích je kvalita vody dobrá.

Hygienici upozorňují na to, že výsledky laboratorních rozborů platí k datu odběru. Uvedli také, že jakost vody je sledována pouze na vodních plochách uvedených na webových stránkách krajských hygienických stanic. Na ostatních místech není kvalita vody monitorována a koupání je zde na vlastní nebezpečí, dodali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy