Hejtman ocenil Jiřího Soukupa. Je mu 83 a běhá maratony

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 2. 2011 10:11
Z MS veteránů v atletice pravidelně vozí medaile, závodí v bězích i ve skocích
Veterán Jiří Soukup v cíli Velké pardubické cross country
Veterán Jiří Soukup v cíli Velké pardubické cross country | Foto: Zuzana Hronová

Hradec Králové - Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc ocenil pamětní medaili Jiřího Soukupa.

Ten ve svých 83 letech stále reprezentuje Českou republiku v atletice a vozí medaile ze světových šampionátů.

Ve svých požehnaných letech zvládá i extrémní běžecké disciplíny - běh do vrchu, maraton či cross country. Dvačtyřicetikilometrovou trať uběhne zhruba za 7,5 hodiny.

Závodí i na dráze ve steeplu, vysoké překážky prý zdolává "ukázkovou odbočkou". Kondičku totiž nabírá od pěti let až doposud v Sokole.

Tento všestranný atlet, publicista, příznivec a znalec umění i milovník koní zkouší na závodech nejen běhy, ale například i skok vysoký či trojskok.

Trénuji tak, jako se milují ježkové

Deník Aktuálně.cz s ním před časem dělal rozhovor poté, co doběhl náročný závod Velká pardubická cross country.

Na dotaz, zda běh přes koňské překážky pro něj není už příliš namáhavý, se srdečně zasmál: "Kdepak, díky těm překážkám je to právě zajímavé. Na silnici se za rok naběhám až až, ale toto je úplná lahůdka. A proutěné překážky v cílové rovince jsem přesvištěl jako mladík."

Na trati prý nemyslel na únavu ani bolest, hlavou se mu honilo, který kůň kde padl. Dlouhá léta totiž na závodišti působil.

Na otázku Aktuálně.cz, jak ve svém věku na závody trénuje, se člen TJ Liga 100 Hradec Králové zasmál a pak spiklenecky zašeptal: "Trénuju tak, jako se milují ježkové. Opatrně."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy