Starostové za ODS vzdorují, spolupráci s KSČM nepřeruší

ČTK ČTK
28. 2. 2011 13:14
Vedení ODS hrozí svým místním organizacím, že jim může odejmout licenci
Foto: Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Vedení ODS požaduje po svých starostech Aše na Chebsku a Březové na Sokolovsku, aby na obecní úrovni přerušili spolupráci se zastupiteli z KSČM.

Jak Dalibor Blažek v Aši, tak březovský Miroslav Bouda ale nechtějí ustoupit. Domnívají se, že neporušili stanovy a v případě, že ODS místní sdružení zruší, zřejmě ze strany odejdou.

V Aši ODS přizvala do rady nezávislého zastupitele, který kandidoval za KSČM.

"Věříme, že jsme neudělali nic špatného a stanovy jsme neporušili. Odvolali jsme se proto ke smírčímu výboru," řekl Blažek. Postup podle něj odsouhlasili až na tři všichni členové místní ODS.

Pokud by vedení ODS odňalo místnímu sdružení licenci, starosta a radní za ODS by podle Blažka požádali zastupitele o znovuvyjádření důvěry. Sami by pak zůstali nezávislí.

Místostarostka je z KSČM

O odchodu z ODS uvažuje i starosta Březové na Sokolovsku Miroslav Bouda, který je přístupem vedení strany znechucen. "Ve stanovách se mluví jen o koaliční spolupráci. To jsme neporušili. Situace na obcích je ale jiná. A co zastupitelstva, kde se nevolí rada? I tam zastupitelé z různých stran hlasují pro starostu z ODS," řekl Bouda.

V Březové dokonce ODS vyhrála s takovým ziskem, že ani nemusela do rady nikoho přizvat. Přesto si starosta Bouda vybral za místostarostku zastupitelku z KSČM. "Je dobrá ekonomka a my potřebujeme mít na úřadě schopné lidi," vysvětlil Bouda.

Ten je připraven, pokud by vedení ODS rozhodlo o zrušení místní organizace, z ODS odejít. "Je to škoda. Já i starosta Aše jsme zakládající členové. Jsme možná jedni z posledních, kdo dělají ODS dobrou image," dodal Bouda. Podle něj jde spíš o uměle vyvolané téma, které má odvrátit pozornost od rozporů v ODS a ve vládní koalici.

V Aši i Březové je ODS v čele radnice už několik volebních období za sebou. Starostové své posty uhájili, i když například v posledních komunálních volbách ztratila ODS starosty v řadě měst Karlovarského kraje, v Chebu, Sokolově nebo Kynšperku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy