Spor o Rašelinový pavilon ve Varech. Jde o památku?

ČTK ČTK
15. 11. 2011 8:21
Ministr kultury Besser rozhodl, že už nebude chráněn jako památka. Údajně protiprávně
Ministr kultury Jiří Besser rozhodl, že Rašelinový pavilon už nebude chráněn jako památka. Podle Pražského fóra je to protiprávní.
Ministr kultury Jiří Besser rozhodl, že Rašelinový pavilon už nebude chráněn jako památka. Podle Pražského fóra je to protiprávní. | Foto: Jan Langer

Karlovy Vary - Rašelinový pavilon, který je součástí areálu Císařských lázní v Karlových Varech, už nebude chráněn jako památka. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury na žádost Karlovarského kraje, jenž je vlastníkem objektu.

Sdružení Pražské fórum dnes v prohlášení uvedlo, že ministerstvo rozhodnutím, které nabylo právní moci 6. října, porušilo zákon. Oznámila to mluvčí Pražského fóra Alena Rybníčková.

Pražské fórum požaduje po ministru kultury Jiřím Besserovi, aby toto rozhodnutí o sejmutí památkové ochrany Rašelinového pavilonu takzvaně označil za nicotné, protože o ochraně komplexu Císařských lázní rozhodla vláda. A pouze vláda může podle Rybníčkové změnit své rozhodnutí. Řekla, že ministerstvo označuje Rašelinový pavilon a Císařské lázně za dvě samostatné budovy. "Pavilon je však s lázněmi propojen a tvoří s nimi celek," podotkla mluvčí.

Ve zdůvodnění o zrušení památkové ochrany ministerstvo mimo jiné uvádí, že budova k přípravě rašeliny byla prohlášena za kulturní památku v roce 1958 jako část Císařských lázní. Hodnota pavilonu tehdy spočívala v technologickém zařízení a objekt byl koncipován jako technické zázemí lázní. Zařízení ale zmizelo a nedochovalo se, uvádí Besserův úřad ve zdůvodnění. Že se jedná o dvě samostatné budovy, potvrzuje podle ministerstva i zákres v katastrální mapě.

Pražské fórum ale tvrdí, že výklad ministerstva kultury odporuje občanskému zákoníku. Podle něho je součástí věci vše, co k ní podle její povahy náleží a co nemůže být od věci odděleno, aniž se tím věc znehodnotí. "A to je právě případ Rašelinového pavilonu. Císařské lázně by nemohly plnit svoji funkci, pokud by z pavilonu nebyly zásobovány rašelinou. Navíc jsou obě budovy fyzicky spojeny a nelze je od sebe oddělit," dodala Rybníčková.

Samotné město je zaskočeno

Informaci o tom, že Rašelinový pavilon už nebude kulturní památkou, se město dozvědělo v podstatě neoficiálně, protože nebylo účastníkem řízení, řekl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák (KOA). Podotkl, že i když už pavilon svou funkci neplní a v minulosti značně utrpěl, stále neoddělitelně patří k Císařským lázním. "Rozhodnutí napadl odbor památkové péče magistrátu, a pokud vím, tak také památkový ústav," uvedl Klsák.

Karlovarský kraj chce Císařské lázně opravit a rekonstrukce má stát kolem 900 milionů korun. Polovinu z toho chce kraj získat z dotací, zbytek pokryjí peníze Karlovarského kraje a města.

Žadatelem o dotace bude sdružení Císařské lázně, které tvoří kraj a město. Požádá o 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury. Pokud by se opravoval i Rašelinový pavilon, zvýšilo by to náklady o dalších 70 milionů korun.

Druhou dotaci 150 milionů korun chce kraj získat z Regionálního operačního programu. Hejtman Josef Novotný (ČSSD) uvedl, že pokud všechno půjde hladce, mohlo by se na jaře příštího roku začít stavět. To ale pouze v případě, že se obě dvě dotace podaří získat. V Císařských lázních postavených v roce 1895 je třeba opravit exteriéry, interiéry i Zanderův sál. Nově má vzniknout třeba víceúčelový sál, informační centrum kraje nebo expozice muzea.

 

Právě se děje

Další zprávy