Karlovy Vary - Karlovarská krajská nemocnice (KKN) je po letošních osmi měsících ve ztrátě přes 34 milionů korun. Důvodem je především vyšší spotřeba speciálního zdravotnického materiálu, než nemocnice plánovala.
Podle odhadů může ztráta do konce roku růst každý měsíc až o čtyři miliony korun, pokud nebudou co nejrychleji zavedena úsporná opatření.
Ve čtvrtek to oznámil předseda představenstva KKN Luděk Nečesaný. Loni na konci roku nemocnice vykázala ztrátu 30 milionů korun, rok předtím činila 54 milionů.
Pohledávky nemocnice ke konci srpna činily zhruba 98 milionů korun. Závazky byly 135 milionů korun, z toho asi 55 procent je po lhůtě splatnosti. Podle Nečesaného nyní nemocnice platí faktury z května. KKN se snaží vývoj zvrátit a vyhodnocuje všechny smluvní vztahy.
"Aktuálně už bylo vypovězeno šest smluv," uvedl provozně-technický ředitel Jan Rais. Není vyloučeno, že nemocnice vypoví další smlouvy, které jsou pro KKN údajně nevýhodné a zatížené řadou dodatků.
Nemocnice se chce dostat do černých čísel v roce 2012
Nemocnice do budoucna chce co nejvíce činností zabezpečovaných nyní formou outsourcingu zajistit vlastními silami. Jednou z oblastí bude patrně stravování. Významných úspor má nemocnice docílit i přímými dodávkami veškerého materiálu bez jeho skladování.
"Našim záměrem je dostat se v prvním čtvrtletí roku 2012 do černých čísel," dodal Nečesaný.
Nemocnice chce nově soustředit všechna oddělení do jednoho centrálního objektu, který bude rozšířen o právě budovaný pavilon akutní medicíny. Ze starých budov se tak přestěhují mimo jiných například dětské a plicní oddělení.
Změny se dotknou i personálu
Podle Nečesaného to bude lepší nejen pro řízení nemocnice, ale zvýší se i komfort pacientů. "Peníze na tuto akci chceme dostat do rozpočtu na příští rok," konstatoval.
Změny se dotknou i personální oblasti. V první vlně propouštění z KKN, které má téměř 1300 zaměstnanců a tvoří ji nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, odešlo do deseti lidí. Ve druhé vlně to může být až 20 lidí.
Jde především o zaměstnance z různých administrativních či technických funkcí, zdravotnického personálu se snižování stavů údajně nedotkne. Vedení KKN ale pracuje na optimalizaci počtu personálu na jednotlivých odděleních tak, aby byl efektivně zajištěn jejich provoz.