Projekt Tramvaj Plotní se po letech hne, stavba začne letos

Bára Sobotková
27. 3. 2014 16:10
Výměna automobilové a tramvajové dopravy mezi ulicemi Dornych a Plotní nabírá obrátky. V první etapě chce město propojit ulice Dornych a Masnou.
Pohled na ulice Dornych a Plotní z Vaňkovy galerie.
Pohled na ulice Dornych a Plotní z Vaňkovy galerie. | Foto: ČT 24

Brno - Tramvajové koleje konečně protnou ulici Plotní. Projekt za celkově 2,1 miliardy korun slibuje jednodušší dopravu do Komárova a méně komplikací s obsluhou staveb vyrůstajících na jihu města.

První etapa stavby by měla začít v září a úspěšně skončit v listopadu příštího roku. Město nyní vypisuje na dlouho plánovanou zakázku soutěž.

První etapa výstavby zahrnuje nové chodníky, most, rekonstrukci kanalizace a vysazení zeleně. Tramvajová trať by měla vést blízko místa u řeky, kam chce město přesunout vlakové nádraží. Jeho budoucnost se ale zatím rýsuje velmi zvolna.

"Shodli jsme se na obecné podpoře modernizace železničního uzlu, bez vztahu k poloze nádraží," sdělil náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Ulice po plánované přestavbě.
Ulice po plánované přestavbě. | Foto: ČT 24

První etapa, během níž budou propojeny ulice Dornych a Masná, bude stát 50,3 milionu korun. Navazuje na ještě nedokončenou nultou, jejímž cílem byla demolice opuštěných objektů a stavba kanalizace.

"Po několika letech se nám podařilo dosáhnout klíčové majetkoprávní dohody, takže tento klíčový projekt může pokračovat," vysvětluje Kotzian.

Překážkou dalších etap byl výkup pozemků v bývalém průmyslovém areálu, které 18. března zastupitelstvo získalo od areálu SIK Metal za 47 milionů. "Tento výkup pozemku umožní rozšíření komunikace na Dornychu a vznik silnice, která obslouží vnitroblok," vysvětlil Kotzian.

 

Právě se děje

Další zprávy