Mladík v Brně ubil kamaráda sekerou, soud mu zmirnil trest na 16 let ve vězení

ČTK ČTK
2. 11. 2015 15:44
Osmadvacetiletý mladík, který loni v Brně ubil kamaráda sekerou, si odsedí 16 let ve vězení. Olomoucký soud mu o dva roky zmírnil trest, přihlédl k tomu, že dosud nebyl trestán a projevil lítost. K činu se doznal. Podle soudu byl spouštěcím mechanismem mladíkova jednání jeho předchozí způsob života, kdy obžalovaný bral marihuanu, nepracoval a dělal dluhy. Třiadvacetiletému mladíkovi během útoku podle soudu zasadil pět ran, sekerou směřoval především do hlavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký vrchní soud snížil osmadvacetiletému Jakubu Hlásenskému trest za vraždu muže v Brně z 18 na 16 let.

Soud přihlédl k tomu, že dosud nebyl trestán a projevil lítost. Mladík svého blízkého kamaráda brutálně ubil loni sekerou, čin podle soudu spáchal zvlášť surovým způsobem.

Hlásenský se k činu doznal, šlo prý o afektivní jednání. Původně mu hrozilo 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

Rozhodly polehčující okolnosti

"Ke snížení trestu jsme přistoupili zejména s ohledem na další polehčující okolnosti, obžalovaný dosud nebyl trestán, jeho resocializace je lepší než v dalších podobných případech. Tyto skutečnosti si však obžalovaný musí do budoucnosti uvědomit," uvedl předseda senátu Libor Losa.

Podle soudu byl spouštěcím mechanismem mladíkova jednání jeho předchozí způsob života, kdy obžalovaný bral marihuanu, nepracoval a dělal dluhy.

Žalobce u soudu žádal, aby byl mladík potrestán za vraždu s majetkovým prospěchem, podle soudu se však neprokázalo, že by se útoku dopustil se zištným motivem.

Naopak podle soudu je na místě potrestání za zvlášť surový způsob provedení vraždy.

"Pět úderů vedených 60 centimetrů dlouhou sekerou do hlavy poškozeného je surový způsob a odvolací soud o tom nemá žádné pochybnosti," dodal předseda senátu.

Mladík dostal pět ran

Útok se odehrál loni v prosinci v Grmelově ulici v Brně. Třiadvacetiletému mladíkovi během útoku podle soudu zasadil Hlásenský pět ran, sekerou směřoval především do hlavy.

Podle znalců byly dvě z těchto ran smrtelné, mladík zemřel na zhmoždění mozku. Důvodem útoku bylo prý to, že Hlásenský nechtěl oběti vrátit 800 korun půjčených na marihuanu.

Nezaměstnaný Hlásenský dnes u soudu uvedl, že si své jednání nedokáže vysvětlit.

"Myslel jsem, že se nějak domluvíme, ale ten den se choval vůči mně nepříjemně. Po výměně slovních a docela osobních urážek si nedokážu vysvětlit, proč to tak skončilo," řekl v pondělí soudci.

"Bylo před Vánocemi, neměl bych pro sebe nic, měl jsem nějaké plány na víkend," vysvětlil, proč kamarádovi nechtěl vrátit veškerý dluh.

Topůrko schoval za gauč

U krajského soudu obžalovaný již dříve řekl, že po činu zpanikařil. Chtěl prý proto zahladit stopy. Po vraždě podle svých slov tričkem utřel topůrko sekery od otisků a schoval ji za gauč.

Svůj čin chtěl přitom zamaskovat jako krádež, proto vzal kamarádovi peněženku a obálku s penězi a utekl.

Tělo poté našla matka napadeného mladíka, když přišla syna do bytu navštívit. Nemohla se dostat do bytu, a proto zavolala zámečníka.

Po otevření dveří nalezli tělo. Na základě výslechů příbuzných a známých i rozboru nalezených krevních stop pak policie zadržela podezřelého.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy