Brno - Národní divadlo Brno v pátek veřejnosti poprvé otevřelo svou síň slávy, do níž postupně uvádí přední osobnosti činoherního, operního i baletního souboru.
Jako vhodný prostor posloužila dosud nepřístupná místnost v přízemí Mahenova divadla. Je v ní zazděn koncový kámen, který v roce 1882 uzavřel stavbu Mahenova divadla. Prozradila to mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová.
V síni slávy je zatím devět osobností. Každý rok divadlo vybírá tři nové laureáty. Každého v síni připomíná pamětní destička. Dosud se pocty dostalo například činohercům Josefu Karlíkovi a Jaroslavu Dufkovi, režisérům Miloši Hynštovi a Václavu Věžníkovi a tanečnici Miře Figarové.
Otevření síně slávy předcházel Cyrano s protézou
Svou destičku v síni slávy má také herec Ladislav Lakomý, který tento týden zemřel. Právě v Mahenově divadle se veřejnost může s oblíbeným hercem rozloučit. Pietní akt začne v úterý v 10:30 ve foyer divadla, kde bude také vystavena rakev. Následuje obřad ve smuteční síni na Ústředním hřbitově.
Páteční slavnostní otevření síně slávy předcházelo premiérovému uvedení inscenace Cyrano z Bergeraku v režii Zdeňka Plachého. Novým brněnským Cyranem je Petr Halberstadt, jeho milovanou Roxanu hraje Klára Apolenářová.
Netradičním způsobem vyřešilo Národní divadlo Brno podobu nosu, který je známým atributem titulní postavy romantické hry od Edmonda Rostanda. Brněnského Cyrana netrápí nadměrně velký nos, jak předepisuje autor, ale to, že nemá žádný nos. Místo něj musí užívat protézu.