Garáže na "Zelňáku" nechceme, odmítli památkáři návrh

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 12. 2010 13:27
Podzemní garáže chtěl v centru Brna postavit soukromý investor
Foto: David Novák / Wikimedia Commons

Brno - Památkáři odmítli parkování pod Zelným trhem v Brně.

Vědecká rada ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové označila záměr za nepřijatelný. Argumentovala i polohou Zelného trhu v městské památkové zóně.

Závěr z jednání poskytlo 4AM Fórum pro architekturu a média.

Garáže plánoval na náměstí stavět soukromý investor. Vzbudil nevoli aktivistů, podle nichž by tak nevratně poškodil vzhled náměstí a hrozilo by i riziko poničení historických chodeb a sklepení i barokní kašny Parnas.

Podle památkářů je záměr nepřijatelný z důvodu ochrany urbanistického, uměleckého, architektonického a archeologického dědictví i z dalších důvodů.

Upozorňují, že v městské památkové rezervaci je potřeba prostory i prostranství využívat s ohledem na jejich památkovou hodnotu. Platí to i o terénních úpravách.

"Záměr vybudování podzemních garáží obsluhovaných otevřenou rampou přímo z prostoru jednoho z nejvýznamnějších náměstí památkové rezervace je v přímém rozporu s těmito podmínkami," uvedli.

V Brně je podle odborníků cenná situace uliční sítě i to, jak se dochovala na Zelném trhu. I když je náměstí jedno z největších, uchovalo si podle nich mnohem větší intimitu než třeba náměstí Svobody.

Je to i díky tržišti s převahou pěších, kde je podle památkářů "prolínání s dopravou nežádoucí až nebezpečné".

O garážích na Zelném trhu by měli ještě jednat městští zastupitelé. Například opoziční zelení chtějí prosadit, aby záměr zastupitelé odmítli.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy