Garáže na "Zelňáku" nechceme, odmítli památkáři návrh

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 12. 2010 13:27
Podzemní garáže chtěl v centru Brna postavit soukromý investor
Foto: David Novák / Wikimedia Commons

Brno - Památkáři odmítli parkování pod Zelným trhem v Brně.

Vědecká rada ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové označila záměr za nepřijatelný. Argumentovala i polohou Zelného trhu v městské památkové zóně.

Závěr z jednání poskytlo 4AM Fórum pro architekturu a média.

Garáže plánoval na náměstí stavět soukromý investor. Vzbudil nevoli aktivistů, podle nichž by tak nevratně poškodil vzhled náměstí a hrozilo by i riziko poničení historických chodeb a sklepení i barokní kašny Parnas.

Podle památkářů je záměr nepřijatelný z důvodu ochrany urbanistického, uměleckého, architektonického a archeologického dědictví i z dalších důvodů.

Upozorňují, že v městské památkové rezervaci je potřeba prostory i prostranství využívat s ohledem na jejich památkovou hodnotu. Platí to i o terénních úpravách.

"Záměr vybudování podzemních garáží obsluhovaných otevřenou rampou přímo z prostoru jednoho z nejvýznamnějších náměstí památkové rezervace je v přímém rozporu s těmito podmínkami," uvedli.

V Brně je podle odborníků cenná situace uliční sítě i to, jak se dochovala na Zelném trhu. I když je náměstí jedno z největších, uchovalo si podle nich mnohem větší intimitu než třeba náměstí Svobody.

Je to i díky tržišti s převahou pěších, kde je podle památkářů "prolínání s dopravou nežádoucí až nebezpečné".

O garážích na Zelném trhu by měli ještě jednat městští zastupitelé. Například opoziční zelení chtějí prosadit, aby záměr zastupitelé odmítli.

 

Právě se děje

Další zprávy