Boj za střídavou péči o dítě ho dohnal až do Štrasburku

Eliška Čermáková
9. 8. 2013 17:21
Odvolání k Ústavnímu soudu v Brně Aleši Hodinovi nepomohlo.
 Prohlášení Aleše Hodiny napsané na záchodovém prkénku. Tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti.
 Prohlášení Aleše Hodiny napsané na záchodovém prkénku. Tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti. | Foto: Eliška Čermáková

Brno - Protest Aleše Hodiny proti rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) se v Brně konal minulý čtvrtek. Okresní soud svěřil jeho syna do výchovy výlučně matce.

Proti tomuto rozhodnutí podal Hodina nespočet odvolání ke Krajskému a potom i k Ústavnímu soudu. Svůj protest napsal demonstrativně na záchodové prkénko, tam podle něj česká justice posílá otce a jejich děti.

Spor se táhne od roku a půl věku jeho syna. "Bývalá manželka tehdy odešla a našeho syna unesla ke své matce. Od té doby se započal nekonečný boj o jeho výchovu," uvedl úspěšný investor a nespokojený otec.

Aleš Hodina podal od roku 2009 do 2012 celkem devět stížností k ÚS. Tyto stížnosti směřovaly proti rozhodnutí soudů, které se stykem rodičů s dětmi zabývají.

"Bojuji za to, aby dětem zůstali oba rodiče, ne jako občasní návštěvníci v jejich životě," řekl Hodina. Podle něj může toto zaručit pouze svěření dítěte do střídavé péče, kdy bude dítě vychováváno oběma rodiči stejně a doba pobytu u obou bude vyrovnaná.

Vyjádření ÚS však hovoří jasně, soud neshledal Hodinovu stížnost jako opodstatněnou. "Stěžovateli nebylo bráněno v přístupu k soudu. Měl možnost uplatňovat svoje návrhy a požadavky, předkládat důkazy k podpoře svých tvrzení, reagovat na tvrzení protistrany," uvedla tisková mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Soud by měl ale podle Hodiny respektovat právo obou rodičů se o dítě starat vyváženým způsobem.

"Z jeho výpovědi, že svěřením dítěte do výchovy matky či novou úpravou styku otce s nezletilým je matka zvýhodněna, nelze jakékoliv porušení rovnosti účastníků řízení vyvodit," reaguje Pelcová.

Hodina si však stojí za argumentem, že soudy si stanovují kritéria pro výběr vhodné péče sami, vybírají toho lepšího z rodičů a tím dělají ze soudního řízení soutěž.

V současnosti má právo vidět svého syna jednou za dva týdny vždy od čtvrtka do neděle.

V roce 2010 byl přijat judikát, který měl podpořit střídavou péči u nás. „Bohužel se jím soudy neřídí a nadále upřednostňuje pouze jednoho z rodičů, nejčastěji matku," doplnil Hodina.

Všechny stížnosti Aleše Hodiny byly orgány ÚS zamítnuty. Rozhodl se proto odvolat se k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Hodinova stížnost se prý nyní projednává na půdě Evropského soudu, uvedl.

V České republice se ročně rozvede kolem 30 tisíc párů. Dětí, které jsou soudem svěřeny do střídavé péče, je pouze 5 %.

Dosud u nás neexistuje žádný srovnávací výzkum dětí v různých formách svěření do péče rodičů po rozvodu. Názory na tuto problematiku se proto u českých odborníků různí.

V USA bylo provedeno několik komparativních studií na toto téma s kladným výsledkem pro střídavou péči. V praxi se zjistilo, že vyvážená péče obou rodičů je pro dítě prokazatelně lepší. Ve Spojených státech je svěřeno do střídavé péče asi 20 % dětí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy