Velvyslanec USA pochválil Budějovice za boj s korupcí

Domácí Domácí
22. 2. 2011 20:40
Budějovický primátor Thoma se pochlubil velvyslanci Eisenovi s protikorupčními opatřeními
Velvyslanec USA Norman Eisen se zdraví s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou
Velvyslanec USA Norman Eisen se zdraví s českobudějovickým primátorem Jurajem Thomou | Foto: Magistrát České Budějovice

České Budějovice - Jihočeská metropole se v pondělí stala vůbec prvním krajským městem, které po svém lednovém jmenování do funkce navštívil nový velvyslanec USA v České republice Norman Eisen.

Jeho projev na českobudějovické radnici by tu ještě před několika měsíci zněl trochu bizarně. "Vaše město je ukázkou transparentnosti," řekl totiž. "Vím, že jste se jako jedni z prvních zapojili do projektu Města obce bez korupce, což opravdu velmi oceňuji," dodal Norman Eisen.

Budějovice se krátce před říjnovými komunálními volbami jen těžce vzpamatovávaly z radničního puče, během nějž byl pod záminkou odvolán primátor Juraj Thoma, a to i na základě hlasů od jeho spolustraníků z ODS. Tento puč byl vyvrcholením lokálního politikaření a mocenských bojů.

Po povolebním návratu Thomy do primátorského křesla, tentokrát již v barvách jím založené strany Občané pro Budějovice, se zdá, že se politické klima začíná pomalu ale přece ozdravovat. O nových krocích radnice informoval její šéf v pondělí americkou návštěvu 

Budějovice chtějí zatočit s korupcí

České Budějovice se staly vůbec prvním krajským městem, které se připojilo k projektu Města obce bez korupce.

Píšu vám jedničku... (Americký velvyslanec Eisen se zapisuje do pamětní knihy na budějovické radnici.)
Píšu vám jedničku... (Americký velvyslanec Eisen se zapisuje do pamětní knihy na budějovické radnici.) | Foto: Magistrát České Budějovice

"Tím, že jsme se přihlásili k protikorupčnímu projektu nevládní organizace Oživení, plníme další ze slibů, které současné vedení města Budějovičákům  před volbami dalo. Boj s tímto nešvarem, který nekontrolovaně prorůstá do všech sfér, myslíme naprosto vážně," říká  primátor Juraj Thoma.

Absolutní prioritou je nyní podle něj příprava nové směrnice o zadávání veřejných zakázek. Do konce června přijmeme další opatření, která povedou k větší transparentnosti rozhodování orgánů našeho města, například zveřejňování materiálů pro jednání městské rady nad rámec platného zákona o obcích," dodává Thoma.

Americký velvyslanec Norman Eisen nešetřil superlativy ani na adresu Česka. "Zájem o Českou republiku přichází přímo z oválné pracovny Bílého domu a není náhodou, že prezident Obama byl ve vaší zemi už dvakrát. Příští projev na důkaz úcty přednese na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.," zavtipkoval velvyslanec.

 

Právě se děje

Další zprávy