Chov ohrožených druhů, hlavní cíl nového vedení zoo v Táboře

ČTK ČTK
24. 6. 2015 15:04
V Táboře se otevírá nová zoo, kde můžou návštěvníci spatřit nově narozená mláďata vlka arktického. V budoucnu se proto chce její nové vedení zaměřit převážně na chov ohrožených druhů.
Sovice sněžná
Sovice sněžná | Foto: Reuters

Tábor - Zadluženou zoo v Táboře, kterou v minulosti odkoupil Evžen Korec, by mělo nové vedení otevřít 30. června. "Budeme muset vybírat, protože ne všechny ohrožené druhy jde do zahrady získat. Chtěli bychom získat hlavně ty, pro které dokážeme vytvořit ideální podmínky," řekl majitel komplexu Evžen Korec.

Ten zadluženou zoo v dubnu odkoupil za více jak 16 milionů korun. Zoo bude podle něj určitě chovat ohroženou sovici sněžnou nebo krkavce velkého. Další druhy zatím neprozradil.

Komplex se pro návštěvníky poprvé otevře příští týden, kdy bude pro všechny  vstup zdarma. Navíc školáci, kteří se prokážou vysvědčením se samými jedničkami, budou mít přístup ke zvířatům, k nimž se lidé jinak nedostanou. "Plánujeme také zavést komentované krmení zvířat, což by mělo představovat vzdělávací činnost," uvedl Korec.

Zoo v Táboře zahájila provoz v roce 2011. V minulosti zaměstnávala téměř šedesát lidí. Korec proto počítá s výraznou redukcí pracovníků. Odhaduje, že provoz by mělo zajistit zhruba deset zaměstnanců. Odhaduje navíc, že roční náklady na provoz zoo by měly být do deseti milionů korun. Úpravy komplexu podle Korce zatím stály řádově miliony korun.

Táborská zoo pod bývalým majitelem dlužila různým subjektům desítky milionů korun. V únoru ukončila provoz pro veřejnost, ale zvířata jí zůstala. Předchozí majitel zoo Libor Hrubý už před časem uvedl, že za touto situací stojí chybná rozhodnutí stavebních úřadů v Táboře a na jihočeském krajském úřadě, které odmítly zoo schválit dodatečné stavební povolení. Obě instituce však pochybení nepřipustily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy