Město Tábor chybovalo při tendru na odbahnění rybníka

ČTK ČTK
23. 11. 2010 16:55
Výběr společností na odbahnění rybníka Jordán byl podle antimonopolního úřadu pochybný
Téměř 200 let se rybník Jordán nečistil.
Téměř 200 let se rybník Jordán nečistil. | Foto: Aktuálně.cz

Tábor - Více než čtvrtmiliardová městská zakázka na odbahnění rybníka Jordán v Táboře byla netransparentní. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Do hry o zakázku úřad vrací sdružení firem Strabag, Swietelsky a Hron. Potvrdil to předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí ÚOHS zatím není pravomocné a město se proti němu může odvolat. Zatím o něm nerozhodlo.

Právě projekt sdružení firem Strabag, Swietelsky a Hron táborská radnice v polovině letošního roku odmítla, protože se jí zdála nabízená cena 259 milionů korun podezřele nízká. Firmám se to nelíbilo, a obrátily se proto na ÚOHS, který jim dal za pravdu.

Neví, kam s bahnem

Soutěž vyhrálo sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec s cenou za odbahnění 372 milionů korun. Město teď bude muset nabídky posuzovat znovu.

Fakta o Jordánu

  • je nejstarší vodní nádrží v Česku
  • vznikl ve 13. století a má rozlohu 51 hektarů
  • od roku 1830 jej nikdo nevypouštěl

"Teď tu máme výběrové řízení, které ÚOHS zastavil a zpochybnil. Ale přesto musíme do 30. března kvůli dotační smlouvě předložit protokol o úspěšném výběrovém řízení," uvedl nový starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).

Tábor by měl rybník odbahnit díky dotaci z Evropské unie, která by uhradila většinu nákladů. Táborští ovšem stále netuší, kam se bude vozit bahno z Jordánu. Původně se počítalo s jeho umístěním v Plané nad Lužnicí. Proti tomu však protestují místní občané.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 21 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy