Jih Čech zasáhly silné bouřky, kroupy jsou velké jako míčky

Domácí Domácí
19. 5. 2014 17:13
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před "velmi nebezpečným jevem" s trváním od 16:10 do 19:10.
Ve Volyni padaly až třícentimetrové kroupy (archivní foto).
Ve Volyni padaly až třícentimetrové kroupy (archivní foto). | Foto: ČP

Praha - Do jižních Čech dorazily velmi silné bouřky s přívalovými dešti.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před "velmi nebezpečným jevem" s trváním od 16:10 do 19:10.

"Jihozápadně od Strakonic se udržuje téměř bez pohybu silná bouřka. Dle radarových měření zde mohlo za hodinu napršet kolem 40 mm, z Volyně jsou potvrzeny kroupy o velikosti 2 až 3 cm," uvedli meteorologové.

Bouřka podle nich nyní slábne, není ale vyloučeno, že opět nabyde na síle. Podobně silné bouřky se navíc mohou v následujících třech hodinách vyskytnout na dalších místech západní poloviny Čech.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
Další zprávy