Reforma EU má nového kata. Kaczynski odmítl podepsat

bh
1. 7. 2008 14:05
Osud Lisabonské smlouvy visí na vlásku
Foto: Reuters

Varšava - Osud Lisabonské smlouvy, která by měla nastartovat reformy Evropské unie, visí na vlásku.

Poté, co nástupkyni zkrachovalé euroústavy torpédovali v referendu Irové, a Britové s Němci s dokončením ratifikace zatím vyčkávají, odmítl připojit svůj podpis pod závěrečný dokument o schválení také polský prezident Lech Kaczyński.

Polský sejm i senát přitom Lisabonskou smlouvu po dlouhých debatách schválily už v dubnu.

Za stávající situace je podpis smlouvy bezpředmětný, řekl Kaczyński v rozhovoru pro list Dziennik. Podle něj Evropa může fungovat i bez ní.

Kaczyński také nevidí důvod, proč podpisem vysílat signál, že chce EU v ratifikaci pokračovat. "V Evropě se politika nedělá vysíláním signálů nebo náznaků, a to často jen po telefonu. V tomto systému je třeba obstát ve velkém. Abychom obstáli, musíme být silní," řekl polský prezident.

Proti Kaczyńského odmítnutí se naopak postavil premiér Donald Tusk. "Jsme přesvědčeni, že ratifikace je v nejlepším zájmu Polska," řekl Tusk s tím, že pokud by se Polsko dostalo do stejné pozice jako Irsko, bylo by to nepříjemné.

Francie oslavuje předsednictví rozsvícenou Eiffelovkou. Vnese Paříž světlo i do kauzy Lisabonské smlouvy?
Francie oslavuje předsednictví rozsvícenou Eiffelovkou. Vnese Paříž světlo i do kauzy Lisabonské smlouvy? | Foto: Reuters

Francouzské půlroční předsednictví, které dnes odstartovalo, tak čeká pokus o záchranu reformní dohody, která byla schválena ve dvou třetinách členských zemí.

Prezident Nicolas Sarkozy přitom na nedávném summitu Rady EU společně s kancléřkou Merkelovou apeloval na ostatní země, aby v ratifikaci pokračovaly.

Čtěte více: Sarkozy v Praze - českým euroskeptikům rozumím

Kromě Irska, Británie, Německa a nejnověji také Polska je osud dokumentu nejistý také v Česku.

Zatímco premiér Mirek Topolánek volí prozatím vyčkávací taktiku a odvolává se na Ústavní soud, který by měl o Lisabonské smlouvě rozhodnout na podzim, prezident Václav Klaus krátce po irském ne označil dokument za mrtvý.

Čtěte v souvislostech: Topolánek není sám. S Lisabonem vyčkávají také Britové

 

Právě se děje

Další zprávy