Kennedyho vesmírné středisko, Florida - Raketoplán Endeavour v pořádku přistál ve čtvrtek hodinu a tři čtvrtě po půlnoci středoevropského času v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.
Bylo to o půldruhé hodiny později, než předpokládal původní plán. Přistání bylo odloženo kvůli hustým mrakům.
Kosmický stroj dosedl na přistávací dráhu navzdory tomu, že se mraky nad kosmodromem zcela nerozptýlily. Posádka však byla školena, aby dokázala přivést letoun na Zemi i za těchto podmínek. Šlo o dvaadvacáté noční přistání v celé historii letů raketoplánů. Na Floridě měli při dosednutí letounu hodinu po západu slunce.
Robot a laboratoř
Raketoplán strávil ve vesmíru celkem šestnáct dnů, z toho dvanáct byl upevněn k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, což byl dosud nejdelší pobyt raketoplánu u stanice.
Jeho posádka uskutečnila pět výstupů do volného kosmického prostoru. Upevnila při tom k vesmírné stanici třímetrové kanadské robotické rameno, s jehož pomocí bude osádka stanice upravovat vnější části svého kosmického domova.
Dalším jejím významným úkolem bylo připevnění první části japonské kosmické laboratoře Kibo.
Díky tomu jsou nyní na vesmírné stanici zastoupeny přístroje všech zúčastněných partnerů: Spojených států, Ruska, Kanady, Evropské kosmické agentury a Japonska.
Evropskou laboratoř Columbus namontovali astronauti při minulé misi v únoru.
Další mise raketoplánu k ISS je naplánována na konec května, kdy by měl Discovery přivést další část laboratoře Kibo.
Podrobněji čtěte: Srovnání japonské a evropské laboratoře |