Kodaň /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - V dánském hlavním měste už brzy řeknou, kdo je nadějí pro světovou vědu. Kdo z mladých vědců si odnese cenu z prestižní soutěže?
Tři želízka v ohni má česká výprava. Hanu Huškovou s výzkumem ovocných alejí. Michaela Mikáta, který zkoumal ekologii a etologii jednoho druhu vážek. A Jiřího Maňase, který vyvinul systém tvorby webových stránek použitelný i pro laiky.
"Kdybych měl srovnat naše projekty podle nějakých vědeckých měřítek, asi největší šance by měl projekt Michaela Mikáta o vážkách - výborné pozorování a zpracování dat i s vyplývajícími závěry, vědecké koeficienty, na které porota hledí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz docent Petr Klán, který se soutěže Eurocontest účastní od roku 2000, ať už jako porotce nebo jako doprovod české výpravy.
A.cz: A vyhlídky dalších českých zástupců?
Z hlediska jakési "srdeční záležitosti" fandím ovocným alejím, ty člověk musí mít rád, i když k přírodě nemá úplně vřelý vztah. Líbí se mi, že Hanka neříká, co by s problémem lidé měli dělat, ale jen na něj upozorňuje. Je to místní záležitost a tedy rozhodnutí místních komunit, které by měly dojít k tomu, co s alejemi dál.
Projekt Jiřího Maňase by určitě rozbušil srdce informačního technologa.
A.cz: Na podobných soutěžích je důležitá originalita. Liší se nějak výrazně české projekty od ostatních?
Určitě ovocné aleje Hany Huškové, myslím, že mnoha porotcům vůbec není jasné, co takové aleje obnášejí. Pokládám to za hodně originální téma. V jednom posudku jsem to dokonce nazval vědeckou bombou, protože si nejsem vědom toho, že by se alejemi někdo na mezinárodních soutěžích zabýval.
Blogy na Aktuálně.cz
Vážky jsou standardní vědecký projekt, ale je velmi prodchnutý nadšením Michaela, který se projevuje i zde, kdy na místních vodních plochách k údivu kolemjdoucích loví vážky a sbírá vzorky místní rostlinné populace, často v nočních hodinách. Michael má jasnou představu své vědecké budoucnosti právě v oboru vážek.
A.cz: Do Kodaně na soutěž mladých vědců jezdíte pravidelně. Jak se liší letošní ročník od předchozích?
Jedno hledisko je organizace. Je vidět, že to dělají lidé, kteří se minulých ročníků účastnili, mají cit pro tyto soutěže a působení mladých lidí ve vědě. Druhé hledisko jsou finanční prostředky, kde se můžeme setkat s masivním navýšením dotací, což je znát.
A.cz: A z hlediska účastníků?
Nemám pocit, že by se nějak zvláštně odlišoval, spíše již podle mě dlouhodobě převládá trend, že hlavně projekty z Ameriky a Izraele nebo Kanady se zabývají vědou, která je z hlediska života na Zemi přínosnější než projekty evropské.
A.cz: Máte mezi nimi nějakého favorita na vítěze?
Zaujaly mě právě zmíněné projekty Kanady, Izraele či Ameriky, specielně kanadský a americký se zabývají výzkumem mozku. Americký řeší, jak neurony "pálí", to znamená přenášejí informaci, kanadský se zabývá stárnutím mozkových buněk a jaké jsou faktory, které to ovlivňují. Izraelský je z mého oboru počítačových věd, kdy vyvinuli systém pozorování a měření tlaků na různých místech lidského těla, podle nějž se dá předvídat možnost vzniku kožního nádoru.
Čtěte také: V Kodani soutěží mladí vědci, Češi nechybějí