První fanoušek byl odsouzen za běsnění v Opavě

Report
17. 9. 2009 20:20
Opava - Za výtržnosti během středečního utkání mezi SFC Opava a Baníkem Ostrava padl za necelý den první rozsudek.
Policistů bylo kvůli rizikovému zápasu v pohotovosti více než pět stovek
Policistů bylo kvůli rizikovému zápasu v pohotovosti více než pět stovek | Foto: Ondřej Besperát

Třiatřicetiletý muž z Opavy si za trestní čin výtržnictví vysloužil od tamního okresního soudu 150 hodin veřejně prospěšných prací.

Jeho případ se řešil ve zkráceném řízení a hrozilo mu až dvouleté vězení.

Zítra se bude soud zabývat chováním osmatřicetiletého polského fanouška, kterého dnes policisté také obvinili z výtržnictví.

Obviněných přibude

Dalším dvěma zadrženým mužům sdělí policisté obvinění v nejbližší době - z výtržnictví a útoku na veřejného činitele.

A v souvislosti se včerejší agresí - při utkání i po něm - to pravděpodobně nebudou obvinění poslední.

Vše začalo už v průběhu utkání, které se hrálo v rámci fotbalového poháru.

Někteří příznivci Ostravy začali demolovat zařízení opavského stadionu. A když jejich mužstvo inkasovalo branku, vtrhlo několik z nich na hrací plochu.

Opavští hooligans na sebe nenechali dlouho čekat, překonali oplocení a ujali se svých ostravských rivalů.

Po úspěšném zásahu bezpečnostní agentury a pořadatelů mohlo utkání pokračovat.

Důkazy na kamerách

Ještě než stačily zasáhnout policejní jednotky, se fanoušci vrátili zpět do svých ochozů a nikdo tedy nebyl na místě zatčen.

"Celý tento incident je ale zachycen na videokamerách a dalším monitorovacím zařízení. Tyto materiály nyní kriminalisté vyhodnocují," uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Po identifikování výtržníků se zřejmě roztrhne pytel s obviněními z trestného činu výtržnictví.

Jak už bylo zmíněno, dvě už padla v případě dalších fotbalových rowdies, kteří si vyřizovali po zápase účty na náměstí Svaté Trojice nacházejícím se v těsné blízkosti opavského hřiště.

V souvislosti se včerejším zápasem - právem označeným za rizikový - nasadila republiková policie 540 lidí, jimž pomáhali městští strážníci, bezpečnostní agentura a pořadatelé.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy