Při nepokojích v Číne zemřelo už 150 lidí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 7. 2009 22:00
Peking - Nepokoje na západě Číny, které se odehrály autonomní oblasti Sin-ťiang obývané Ujgury, si vyžádaly více než 150 obětí.
Nepokoje v Urumči, záběry stanice CCTV
Nepokoje v Urumči, záběry stanice CCTV | Foto: Reuters

Poslední údaje, které přinesla agentura AP s odvoláním načínská média, se zastavily na čísle 156. Stále není jasné, zda jde o konečný úet nepokojů. Zástupci Ujgurů hovoří až o trojnásobném počtu mrtvých.

Kromě toho bylo zraněno přes 828 osob, stovky lidí byly zatčeny.

Potlačení nedělních protestů v hlavním městě oblasti Urumči je podle BBC jedním z nejkrvavějších od zákroku na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v souvislosti s nepokoji vyzval Čínu, aby přijala nezbytná opatření na ochranu života a bezpečnosti civilistů.

Spojené státy podle agentury AFP vyjádřily nad událostmi politování.

Demonstrace s noži

V Urumči do ulic vyšlo podle různých zdrojů několik set až 3000 Ujgurů, kteří se střetli s policií. Podle Nové Číny demonstranti, vyzbrojeni noži a kameny, napadali kolemjdoucí a zapalovali auta.

Podle jednoho z představitelů místní vlády citovaného BBC demonstranti zaútočili na více než 260 aut a více než 200 obchodů a domů.

Představitelé ujgurského exilu uvedli, že policie bezdůvodně násilně potlačila mírový pochod.

Informační šum

Podle Nové Číny měla policie v pondělí ráno "situaci pod kontrolou". Z dosavadních zpráv vyplývá, že v dalších oblastech Sin-ťiangu k násilnostem nedošlo. 

Podle britské stanice BBC byl vyhlášen noční zákaz vycházení, podle exilových ujgurských představitelů dochází k zatýkání. Západní média uvádějí, že zatčeno bylo až několik set lidí.

Západní média rovněž uvádějí, že v oblasti byl omezen přístup k některým komunikačním službám včetně internetu.

Základna v zahraničí

Podle vlády provincie Sin-ťiang mohou za vypuknutí nynějšího násilí ujgurské exilové skupiny.

"Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že za nepokoji stojí separatistický Světový ujgurský kongres v čele s Rebijou Kadírovou," citovala Nová Čína z vládního prohlášení.

Kadírová žije ve Spojených státech. Nepokoje prý byly "vyprovokovány a řízeny ze zahraničí".

Snaha osamostatnit se

"Vyzýváme mezinárodní společenství k odsouzení čínského zabíjení nevinných Ujgurů. Je to velice temný den v historii ujgurského lidu," prohlásil viceprezident Ujgursko-americké asociace Alim Seytoff.

Protestující údajně požadovali vyšetření rvačky mezi Ujgury a etnickými Číňany v továrně na jihu Číny, při níž byli minulý měsíc zabiti dva lidé.

Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů požadují odtržení od Číny.


 

Právě se děje

Další zprávy